2051

تحلیل بی‌بی‌سی از لولوی روسیه و از بین رفتن سهم ایران در خزر

3 سال قبل

هم رسانی

   دریای خزر

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی همچنان در تلاش است تا از موضوع کنوانسیون مربوط به دریای خزر، استفاده سیاسی ضد ایرانی داشته باشد.

دولت‌های ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان در ۱۲ اوت ۲۰۱۸ کنوانسیونی برای تعیین نظام حقوقی دریای خزر امضا کردند. این کنوانسیون بایستی به تصویب مجالس مقننه دول ساحلی دریای خزر برسد تا الزام آور شود. این کنوانسیون برخی موضوعات را معین کرده و برخی موضوعات بسیار مهم را به توافقات آتی موکول کرده است. با انتشار این خبر از همان آغاز رسانه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای نزدیک به مخالفان غرب گرای حکومت ایران در خارج از کشور به همراه عوامل داخلی آنها تلاش گسترده‌ای را انجام دادنند تا با استناد به برخی ادعاهای بی سند مانند سهم 50 درصدی ایران از دریای خزر و سناریوی نخ نما شده "لولوی روسیه" و عدم تعامل و ادغام ایران با جامعه به اصلاح جهانی و غرب به عنوان عامل اصلی از دست رفتن آنچه که منافع ملی ایران خوانده می‌شد، به تحریک مخاطبان و افکار عمومی ایرانیان در راستای جنگ رسانه‌ای طراحی شده از سوی اتاق فکرهای آمریکایی برای نامیدسازی و ایجاد چالش برای حاکمیت دست بزنند. در این سناریو، بی‌بی‌سی فارسی به همراه جریان گروهک تروریستی منافقین، سلطنت‌طلبان و برخی افراد جریان مدعی اصلاح-طلبی در مجلس و رسانه‌های داخلی ایران فعالانه وارد عمل شدنند.

با فروکش کردن و شکست نسبی عملیات رسانه‌ای صورت گرفته به علت گذشت زمان و برخی روشنگری‌ها ظاهراً این روزها بی‌بی‌سی به دنبال پررنگ کردن دوباره این ماجرا است. در تازه‌ترین اقدام‌ها از این دست، بهمن آقائی دیبا، در مقاله برای صفحه ناظران به نقد کاملاً جهت دار توافق ایران و چهار کشور دیگر همسایه دریای خزر پرداخته است. به نوشته آقائی دیبا این توافقنامه بیش از آنکه منافع ایران در دریای خزر را تأمین کند برای رفع نگرانی‌های نظامی ایران بوده است.

نویسنده مطلب که از مخالفان تندروی حکومت فعلی ایران است و بارها در بی‌بی‌سیفارسی به تخریب سیاست خارجی ایران دست زده است مدعی است: "امنیتی که در این کنوانسیون درج شده است مطابق با منافع ملی ایران نیست. نظام حاکم بر ایران از هراس اینکه مناطق دول دیگر ساحل خزر (بخصوص توسط آذربایجان به عنوان متحد آمریکا و اسراییل) برای حمله به ایران به کار برود، با سرعت وارد ترتیباتی شده است که مغایر منافع ملی ایران است".

او در ادامه ضمن پررنگ کردن سناریوی ضدروسی اتاق فکر بی‌بی‌سیفارسی مدعی می‌شود: "بخشی از این امتیاز دادن واز دست رفتن اهرم‌ها ناشی از عدم تعادل نظام حاکم در روابط با دول جهان بخصوص غرب است که باعث اتکای بیش از حد به روس‌ها شده است در حالیکه مردم ایران از لحاظ تاریخی به اهداف روسیه در ایران با سوء ظن نگاه می‌کنند و هنوز خاطره تجزیه ایران و الحاق برخی از مناطق ایران به روسیه را از یاد نبرده‌اند". این ادعاها در حالی که علی رغم سانسور کاملاض هدف-دار نویسنده باید گفت که سوابق و رفتارهای غرب در قبال ایران در خداقل یکی دو قرن اخیر چندان تفاوتی با روس‌ها ندارد.

او در ادامه ادعای تخریبی و کاملاً سیاست زده خود ادعا می‌کند که: "مردم ایران از توانایی نظام جمهوری اسلامی برای احقاق حقوق خود در بسیاری از زمینه‌ها منجمله در دریای خزر ناامید شده‌اند. مساله عدم موفقیت دولت فعلی ایران در تحقق حقوق ایران با همه دول همسایه از لحاظ حقوق آبی مطرح است. در حالیکه دولت ایران دم از اقتدار در منطقه می زند، ترکیه و افغانستان و عراق سیاست‌هایی را دنبال می‌کنند که به محیط زندگی ایرانیان لطمات جبران ناپذیر می زند و دولت ایران حریف هیچ کدام نیست".

در پایان بهمن آقائی دیبا ضمن بازی مجدد در سناریوی اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی می‌نویسد: "این کنوانسیون باعث افزایش نارضایی مردم از حکومت شده است. بایستی گفت گرچه حقوقدانان برجسته‌ای از ایران در تهیه این کنوانسیون شرکت داشته‌اند، ولی این کنوانسیون اجرای یک برنامه سیاسی-امنیتی توسط دولت فعلی ایران است".

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل