2053

آبروداری بی‌بی‌سی برای غرب در پرونده جمال خاشقچی

4 سال قبل

هم رسانی

   جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی

پس از اسناد به دست آمده مبنی بر قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی به دست آل سعود، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی بار دیگر به دنبال آبروداری برای غرب در این پرونده گام برداشته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در واکنش‌های خود به پرونده مفقود شدن جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در ترکیه همواره تلاش کرده تا ادعاها مبنی بر قتل وی در کنسولگری عربستان را رد کند، پس از جدی‌تر شدن این موضوع و کشف شواهد و اسناد غیرقابل انکاری از نقش حکومت آل سعود در این جنایت، در برنامه «چشم‌انداز بامدادی» سعی کرده تا برای حامیان غربی عربستان حفظ آبرو کند.

«ناصر مدنی»، مجری و گوینده این برنامه در توضیحی برای این موضوع، بارها بر محکومیت این جنایت توسط غرب و پیگیری پرونده توسط آن‌ها تأکید می‌کند و می‌گوید: «ماجرای گم شدن جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی داغ بود، داغتر هم شده. در تازه‌ترین خبرها بی‌بی‌سی دریافته بریتانیا و ایالات متحده در حال بررسی گزینه تحریم یک نشست اقتصادی بین‌المللی در عربستان هستند. تعدادی از سرمایه‌داران، شرکت‌ها و سرمایه‌داران غربی در روزهای اخیر اعلام کرده بودند که در کنفرانسی که با عنوان آینده سرمایه‌گذاری قرار است در روزهای اول تا سوم آبان در ریاض برگزار شود شرکت نمی‌کنند.

همزمان آمریکا و متحدانش در اتحادیه اروپا در حال تهیه متن یک بیانیه مشترک هستند که اگر تأیید شود جمال خاشقچی به دست عربستان به قتل رسیده، این بیانیه محکومیت صادر خواهد شد.»

اما آیا این واقعیت موضوع است؟!

آیا در عصر رسانه و شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای و مجازی، دسترسی به اطلاعات و اخبار، مخاطبین بی‌بی‌سی حرف‌های یک سویه و جهت‌دار این شبکه را می‌پذیرند؟!

جالب اینجاست که کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا و انگلیس مراودات سیاسی، نظامی و تجاری بسیار بالایی با حکومت عربستان سعودی دارند و در هیچ زمانی، حتی با وجود اسناد و شواهد زیاد از نقش عربستان در جنایت‌های متعدد علیه بشریت، باز هم حاضر به قطع یا حتی کاهش این سطح از مراودات نبوده و نیستند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حتی علنی و با قاطعیت از تداوم این سطح همکاری با عربستان حمایت می‌کند و تأکید می‌کند که دلیلی ندارد منافع مالی کشور و مردم خودش را به خاطر موضوعاتی مانند ناپدید شدن یک روزنامه‌نگار به خطر بیاندازد؛ هر چند رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی این بخش از واکنش این مقام کاخ سفید را سانسور کرده‌اند.

دولت‌ها حامی بی‌بی‌سی، واکنش‌هایشان به نگارش اولیه یک بیانیه محدود شده و حتی همان را هم منتشر نکرده‌اند و انتشار بیانیه خود را که معلوم نیست طی آن در چه حدی و چه شکلی به این موضوع واکنش نشان داده‌اند را هم به اثبات قطعی و قانونی نقش آل سعود در قتل جمال خاشقچی وابسته دانسته‌اند؛ موضوعی که با توجه به سوابق همکاری سیاسی میان آن‌ها و عربستان و نفوذ رسانه‌ای آن‌ها شاید هرگز صورت نگیرد.

بگذریم از این که وقتی کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس آشکارا با آل سعود در جنایاتی بزرگتر از موضوع جمال خاشقچی مشارکت می‌کنند، عدم واکنش متناسب برای این موضوع چندان دور از ذهن نیست؛ قطعا نباید انتظار داشت که شرکایی که در قتل‌عام گسترده مردم و حتی کودکان یمنی نقش دارند، به قتل یا مفقود شدن یک روزنامه‌نگار واکنش جدی نشان دهند و در مقابل هم قرار بگیرند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل