2055

بی‌بی‎سی و داستان بی انتهای اعتصاب در ایران

3 سال قبل

هم رسانی

   تصویر انتشاری توسط بی‌بی‌سی برای اعتصاب معلمین در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی بار دیگر به موضوع اعتصاب صنفی در ایران و اینبار اعتصاب تعدادی از معلمین پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در وب‌سایت اینترنتی خود به سراغ موضوع و به عبارتی بهانه‌ای تکراری برای فضاسازی علیه فضای داخلی ایران رفته و اینبار با موضوع معلمین، از اعتصاب گسترده صنفی در کشورمان خبر داده است.

این رسانه سلطنتی انگلیسی در گزارشی با پرداختن به این ادعا، تا توانسته به آن پر و بال داده تا با بزرگنمایی فضا را برای بهره‌برداری‌های سیاسی خود هموارتر سازد.

بی‌بی‌سی در این گزارش نوشته است: «در پی اعلام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، امروز تعدادی از معلمان در شهرهای مختلف این کشور از جمله تهران، مریوان، کرمانشاه، ایلام، مشهد، یاسوج و تبریز در سر کلاسهای درس حاضر نشده و در دفتر مدرسه تجمع کردند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در بیانیه ای که چندی پیش منتشر کرد از معلمان و فرهنگیان خواسته بود که در اعتراض به گرانی و تورم در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر در کلاس های درس حاضر نشده و در دفتر مدرسه تحصن کنند.

در بخشی از این بیانیه با اشاره به پیگیری های فرهنگیان برای رسیدگی به خواسته هایشان آمده است: "نهادهای امنیتی و قوه قضاییه به جای برخورد با دزدان و فاسدان جامعه، معلمان مطالبه گر و عدالتخواه را تهدید، تبعید، انفصال، اخراج و زندانی کرده است."»

اما به این موضوع از سه منظر می‌توان پرداخت؛ نگاه اول این موضوع را دنبال می‌کند که تا چد اعتراضات و اعتصاباتی که هرچند وقت یکبار بی‌بی‌سی آن را با بزرگنمایی هرچه تمام‌تر انعکاس می‌دهد، صحت داشته و در صورت وجود، سطح آن آیا به همین گستردگی که این شبکه بازتاب می‌دهد بوده است؟!

قطعا بسیاری از خانواده‌های ایرانی یا عضو دانش‌آموز دارند یا در فامیل و اطرافیان خود دانش‌آموزانی را می‌شناسند؛ آیا در این روزها مدارس در ایران تعطیل شده است؟! آیا کلاس‌های درس برگزار نشده است؟!

آیا مردم واقعیت‌های در جریان زندگی خودشان را باور می‌کنند یا ادعاهای یک شبکه خارجی را می‌پذیرند؟!

نگاه دوم این موضوع را دنبال می‌کند که چرا این شبکه به اعتصابات سراسری صنفی در سایر کشورها، به ویژه خود انگلیس و یا آمریکا ورود نمی‌کند و به عنوان یک رسانه بی‌طرف خبری، رسالت خود را در انعکاس این گونه موضوعات عملی نمی‌کند؟!

هنوز چند وقت بیشتر از اعتصاب سراسری معلمان در ایالات متحده آمریکا نمی‌گذرد؛ اعتصابی گسترده که برای حداقل سه روز متوالی مدارس در واشنگتن را به طور کامل با تعطیلی مواجه ساخت.

یا اعتصابی مشابه در چند ماه پیش که تمامی مدارس در همه 55 ناحیه ایالت ویرجینیای غربی آمریکا را به تعطیلی کشاند و طی آن معلمان دست به اعتراض گسترده زدند.

و نگاه سوم به این موضوع بازمی‌گردد که چرا شبکه انگلیسی بی‌بی‌سی اینقدر با پیگیری زیاد به دنبال بازتاب این گونه رویدادها در ایران است؟! آیا به واقع چون فقط رسانه‌ای خبری است این موارد را بازتاب می‌دهد یا در تلاش است تا با ملتهب کردن فضای روانی حاکم بر جامعه ایرانی، بهره‌برداری سیاسی خود را داشته باشد؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل