2056

بی‌بی‌سی به دنبال شکاف میان حکومت و دانشجویان در ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   حضور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مراسم ویژه آغاز سال تحصیلی دانشگاه تهران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از برنامه‌های اخیر خود به بهانه حضور رئیس جمهور کشورمان در دانشگاه تهران، از وجود شکاف میان حاکمیت و دانشجویان در ایران خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از سری برنامه‌های «شصت دقیقه»، به بهانه حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان در مراسم ویژه آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها که در دانشگاه تهران برگزار شد، با گزارشی به حواشی این مراسم پرداخته و تلاش کرده است تا از این فرصت برای ایجاد شکاف میان حکومت جمهوری اسلامی و قشر دانشجو در کشورمان استفاده کند.

جمال‌الدین موسوی، مجری این برنامه در توضیحات اولیه این بخش، این گونه می‌گوید: «در مقاطعی مختلف بعد از انقلاب دانشگاه در ایران از کانون‌های اصلی تحول بوده، از موضوع حمله به سفارت آمریکا گرفته تا فضای پر هیجان دوره اصلاحات؛ چطور در سال‌های اخیر از قلیان هیجان‌های سیاسی در فضای دانشگاه چندان خبری نیست؟! اصلا در شرایطی که ایران در چنبره فضایی مملو از تنش و فشار است، دانشگهیان می‌توانند گرهی از کار دولت و مردم باز کنند؟!»

پس از این توضیحات و برای تکمیل آن‌ها، گزارشی از "کسری ناجی"، خبرنگار و گزارشگر بی‌بی‌سی پخش می‌شود که بیشتر به حواشی این مراسم دامن زده است.

وی در گزارش خود می‌گوید: «روز اول سال تحصیلی دانشگاه‌ها برای حسن روحانی در دانشگاه تهران چندان دلگرم‌کننده نبود. اعتراض دانشجویان در بیرون محل سخنرانی او به دستگیری و محکومیت دستِ‌کم یازده نفر از دانشجویان این دانشگاه و احکام سنگین زندان برای آن‌ها به دنبال ناآرامی‌های سال گذشته در تهران و سایر شهر‌ها بر این مراسم سایه انداخته بود.

در داخل سالن آقای روحانی خواستار همکاری دانشجویان و استادان شد برای گذر از مقطع بحرانی فعلی، اما کمتر دانشجویی اینجا اجازه ورود به سالن پیدا کرد، درحالی که مقام‌های کشوری خیلی از صندلی‌ها را اشغال کردند و بعضی از صندلی‌ها هم خالی ماند.»

اما آیا همین اعتراضات دانشجویی با سلایق و عقیده‌های مختلف در مراسمی که مقامات ارشد کشوری حضور دارند، نشان از آزادی اندیشه و بیان در میان قشر دانشجو نیست؟!

این که با روی کار آمدن دولت‌های مختلف با سلایق و طیف سیاسی گوناگون، نوع مدیریت تا سطحی خاص دچار تغییراتی شود که گاهی بعضی با آن همراه و بعضی با آن مخالف هستند، ذات سیاست است اما برای اینکه به نقش دانشجو در ایران پی ببریم و ببینیم که نظام جمهوری اسلامی در سطح کلان، چه نوع نگاه و برخوردی با این قشر عظیم و بزرگ در کشورمان دارد، باید به نظرات، دیدگاه‌ها و تأکیدات شخص رهبر معظم انقلاب به عنوان شخص اول حکومت جمهوری اسلامی مراجعه کرد.

رهبری ایران اسلامی در یکی از دیدارهای خود با این قشر از ایرانیان، به صراحت دیدگاه خود و نظام جمهوری اسلامی به دانشجویان و به طور بخصوص تشکل‌های دانشجویی مختلف با طیف سلیقه‌ای متفاوت بیان داشتند؛ ایشان می‌فرمایند: «تشکل‏هاى دانشجویى براى رسیدن به آرمانها به وجود مى‏ آیند که فراتر از مسأله به قدرت سیاسى رسیدن و حکومت را به دست‏ گرفتن است. هدفهاى اصلى تشکل‏هاى دانشجویى همان چیزهایى است که بر روى طاق بلند جنبش دانشجویى نوشته شده؛ ضدیت با استکبار، کمک به پیشرفت کشور، کمک به اتحاد ملى، کمک به پیشرفت علم، حضور و شرکت در مبارزه و پیکار همگانى ملت ایران براى غالب‏ آمدن بر توطئه‏ ها و بر دشمنى‏ ها. این‏ها هدف اصلى است، این را باید فراموش نکنند.اصل این‏که دانشجو حرفش را روشن و صریح و آشکار بزند و دچار سیاسى‏ کارى نشود، چیز مطلوبى است. بدترین اشکال و اشکالِ وارد بر محیط دانشجویى این است که دانشجو دچار محافظه‏ کارى شود و حرفش را با ملاحظه موقع و مصلحتِ خیالى بیان کند، نه، دانشجو باید حرفش را صریح بزند. البته در کنار این صراحت در بیان، صداقت در نیت هم باید وجود داشته باشد و در کنار او، سرعت در پذیرش خطا؛ اگر ثابت شد که خطا است. فرق شماى جوان و دانشجو و صادق و پاکیزه ‏دل، با یک آدم سیاسى‏کار باید در همین باشد، حرفتان را صریح بزنید، آنچه را که مى‏زنید، از دل بزنید و اگر چنانچه معلوم شد که اشتباه است، سریع پس بگیرید. این، به نظر من یکى از بهترین شاخصه‏ هاى دانشجویى است.»

قطعا فعالیت دانشجویی در هر حوزه‌ای حتی سیاست قابل ارزش، قابل تقدیر و پذیرفته شده است اما نباید فراموش کرد که دانشجویان نیز همانند همه اقشار یک جامعه می‌توانند اشتباه کنند و می‌توانند قانون را نقض کنند و در این صورت همانند هر فرد دیگری باید محاکمه و مجازات شود و قطعا صرف دانشجو بودن برای یک فرد مصونیت قضائی به همراه ندارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل