2058

بی‌بی‌سی از «اقتصاد مقاومتی» چه می‌داند؟!

3 سال قبل

هم رسانی

   تحلیل ناقص بی‌بی‌سی از اقتصاد مقاومتی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در بخش ناظران خود در شرایطی به وضعیت اقتصادی ایران پرداخته در تیتر و متن این تحلیل، «اقتصاد مقاومتی» را ناکارآمد و بی‌فایده معرفی می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه فضاسازی‌های سیاسی ضد ایرانی خود در حوزه اقتصاد، اینبار با انتشار یک تحلیل در بخش ناظران وب‌سایت خود، تلاش کرد تا با بررسی وضعیت اقتصادی فعلی کشورمان، سیاست‌های «اقتصاد مقاومتی» را تخریب کرده و آن را ناکارآمد و بی‌فایده معرفی کند.

"جواد کوروشی" که بی‌بی‌سی وی را روزنامه‌نگار معرفی کرده است در این تحلیل که با عنوان «اقتصاد ایران در آستانه 'فاجعه ملی' و واژه‌ای موهوم به نام 'اقتصاد مقاومتی'» منتشر شده است، این‌گونه وارد بحث می‌شود: «در حالی که اقتصاد ایران درگیر یکی از سخت ترین چالش های تاریخ معاصر خود است، پنجاه نفر از اقتصاددانان داخلی در نامه ای سرگشاده به سران قوا پیشنهاداتی را با هدف خروج از بحران فعلی مطرح کرده اند که بازتاب قابل توجهی در محافل اقتصادی پیدا کرده است.

نامه اخیر اقتصاددانان در همان پاراگراف اول درباره "بروز یک فاجعه ملی" هشدار می دهد، دومین نامه در نوع خود است.»

وی با بررسی تاریخچه این گونه نامه‌ها، مدام از بحران در اقتصاد ایران سخن گفته و حکومت جمهوری اسلامی در سطح کلان را عامل این بحران معرفی می‌کند.

در یکی از این بخش‌ها، نویسنده این تحلیل موضوع را به سیاست خارجی کلان حکومت جمهوری اسلامی ربط داده و با موهوم خواندن اقتصاد مقاومتی، آن را نمادی از این سیاست اشتباه توصیف می‌کند.

در این بخش آمده است: «بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی ایران ناشی از سیاست های راهبردی حکومت مخصوصا در حوزه سیاست خارجی است. مشکلاتی که پس از برجام ایجاد و مانع بهره مندی کشور از آن فرصت استثنایی شد نشان داد تا حوزه سیاست خارجی تغییرات اساسی پیدا نکند، تغییرات جدی در اقتصاد یک رویاست. مطرح شدن واژه ای موهوم به نام "اقتصاد مقاومتی" هم بدیلی است در برابر سیاست بازگشائی اقتصاد ایران به روی سرمایه گذاری های خارجی و درپیش گرفتن سیاست تعامل و همزیستی مسالمت آمیز با کشورهای دیگر. بدون تجدید نظر در سیاست های راهبردی خارجی جمهوری اسلامی، برنامه ریزی برای توسعه اقتصادی ایران اساساً غیرممکن است و مشکلات اقتصادی موجود بخشی از هزینه های ناگزیر آن است.»

اما آیا اقتصاد مقاومتی در سیاست خارجی کشور نقش منفی دارد؟!

آیا نویسنده اطلاعات درستی در خصوص این استراتژی مورد تأکید رهبری معظم انقلاب و شیوه اجرای صحیح آن دارد که این‌گونه خود را برحق دانسته و در مورد آن نظر می‌دهد؟!

رهبر معظم انقلاب بارها نوع و جزئیات دقیق این استراتژی را مطرح و اعلام کرده‌اند و این نوع نگاه نویسنده بی‌بی‌سی به اقتصاد مقاومتی کاملا سطحی و به عبارتی بچگانه است.

ایشان بار دیگر در سخنرانی ویژه نوروزی ابتدای سال 1397 در حرم مطهر امام رضا(ع)، در این باره تأکید می‌کنند که: «جزو سیاستهای اقتصاد مقاومتی و خصوصیّات اقتصاد مقاومتی، درون‌زایی است؛ درون‌زایی یعنی تولید ثروت به‌وسیله‌ی فعّالیّت درونی کشور انجام بگیرد؛ چشم به بیرون نباشد، نگاهمان به بیرون نباشد. در طول سالهای گذشته، در دولتهای مختلف، چندبار میخواستند از بانک جهانی یا صندوق بین‌المللی پول، وام بگیرند، بنده نگذاشتم؛ جلویش را گرفتم؛ مقدّمات را فراهم کرده بودند که این کار را انجام بدهند. اینکه ما از بیگانه طلب بکنیم و متعهّدِ در مقابل بیگانه بشویم، این خطای بزرگی است؛ باید اقتصاد درون‌زا باشد. البتّه معنای درون‌زا بودنِ اقتصاد این نیست که درهای کشور را ببندیم؛ نه، ما گفته‌ایم "درون‌زا و برون‌گرا"»

هرچه بیشتر جزئیات اقتصاد مقاومتی را بررسی کنیم بیشتر به این واقعیت پی خواهیم برد که برای مقابله با جنگ اقتصادی غرب علیه ایران راهی جز این استراتژی وجود ندارد؛ کما اینکه اجرای درست و دقیق اقتصاد مقاومتی نه تنها ایران را محصور به خود نمی‌کند بلکه درهای خارج را به روی ایران باز می‌کند. با این تفاوت که دیگر آن‌ها به چشم یک بازار مصرف به ایران نگاه نمی‌کنند و به این پی می‌برند که یا باید واردکننده از ایران باشند و یا برای حضور در بازار ایران تولید را به داخل کشور منتقل کنند.

لازم به ذکر است که بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که سیاست اقتصادی کشورهای مطرحی مانند ایالات متحده آمریکا بسیار مشابه به آن چیزی است که در اقتصاد مقاومتی از آن سخن به میان آمده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل