2062

چرا بی‌بی‌سی از خبر بارداری یک عضو دربار انگلیس هم نمی‌گذرد؟!

3 سال قبل

هم رسانی

   شاهزاده هری و همسرش، مگان مارکل

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی از بازتاب هیچ گونه خبری مربوط به خاندان سلطنتی انگلیس غافل نمی‌شود؛ حتی اگر این خبر بارداری عروس خاندان باشد.

بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رسانه‌ای وابسته به دربار انگلستان همواره تلاش داشته است تا به انعکاس اخبار دربار سلطنتی برای مخاطبان ایرانی خود دست بزند. این رسانه نزدیک به مخالفان حکومت ایران در راستای این سناریو تلاش کرده است تا خانواده سلطنتی انگلستان را به عنوان نمادی از شکوه و عظمت به مخاطبان خود معرفی کند. اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی بارها به سانسور گسترده اخبار مفاسد مالی و اخلاقی اطراف دربار این کشور دست زده است. این رسانه انگلیسی همواره تلاش کرده است تا ضمن عدم پوشش اعتراض‌های مردمی به حیف و میل‌های اقتصادی خانواده سلطنتی، دربار را به عنوان نمادی از روح و فرهنگ تاریخی انگلستان و به عنوان نمادی از قدرت و وحدت ملی این کشور به مخاطبان ایرانی خود معرفی کند.

 جالب آنکه بارها این رسانه در زمانی که برنامه نوبت شما را بر روی آنتن می‌برد در صور انتقاد بینندگان در خصوص رفتار و حاشیه‌های ملکه و دربار این کشور فوراً بحث را عوض می‌کرد و حتی بعضاً فرد منتقد را تلفن اش را قطع می‌کرد. این سبک از تعصب و نگاه کاملاً وابسته و حکومتی در حالی است که بی‌بی‌سی فارسی خود را به عنوان رسانه‌ای مستقل و بی طرف معرفی می‌کند.

جالب آنکه در همین راستا بعضاً بی‌بی‌سی برای مورد توجه قرار دادن خانواده سلطنتی به پوشش اخباری غیرحرفه‌ای و فاقد کم‌ترین ارزش خبری مانند نوع پوشش، عروسی و حتی حامله شدن اعضای این خانواده به صورت کاملاً گسترده دست می زند که به نوعی نشان دهنده وابستگی و وجود یک دستور العمل خاص برای انعکاس ساده‌ترین و روزه مره ترین اقدام‌ها و رفتارهای دربار به مخاطبان فارسی زبان است. توجه جدی این رسانه به بزرگنمایی برخی اقدام‌های خانواده سلطنتی در کمک به فقرا در خاک انگلستان و نقاط فقیر جهان مانند آفریقا و آسیا نیز از دیگر مواردی که بارها در کانون توجه اتاق فکر عملیات رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی قرار داشته است.

 این شبکه همچنین در زمان‌هایی که برخی اخبار جنجالی از پشت پرده حاشیه‌ها و ریخت و پاش‌های شاهزادگان انگلیسی منتشر شده است نیز تلاش کرده است که ضمن سانسور و کم اهمیت جلوه دادن اینگونه حوادث به بزرگنمایی حاشیه‌ها و مفاسد سایر خانواده‌های سلطنتی در کشورهایی مانند هلند و اسپانیا دست بزند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل