2067

ایران به دنبال مداخله در انتخابات کنگره آمریکا!

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از انتخابات در آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از برنامه‌های اخیر خود ادعایی مبنی بر تلاش ایران برای مداخله در انتخابات پیش روی کنگره آمریکا مطرح کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی که عادت دارد به شکل‌ها و در موضوعات مختلف شایعات بدون سند و مدرک علیه جمهوری اسلامی ایران را بازتاب دهد، اینبار در جریان برنامه چشم‌انداز بامدادی بیست و هشتم مهرماه، هر چند مختصر اما ادعای عجیبی را مطرح کرده است که طی آن ایران به همراه دو کشور دیگر به تلاش برای مداخله در انتخابات پیش روی کنگره آمریکا متهم شده است.

"جلال فرهنگ"، گوینده این بخش از برنامه، در حالی که پیشتر از نگرانی آمریکا برای تأمین مالی تروریسم توسط ایران سخن می‌گفت، در بخش پایانی سخنان خود به یکباره خبری عجیب را مطرح کرد.

وی در این رابطه می‌گوید: «آمریکا از احتمال دخالت روسیه، چین و ایران در انتخابات ماه آینده کنگره آن کشور ابراز نگرانی کرده است. FBI، وزارت دادگستری و دو نهاد اطلاعاتی آمریکا در گزارشی گفته‌اند که سه کشور یاد شده می‌خواهند روند انتخابات را مختل کنند. »

اما آیا این گزارش فقط در حد ادعاست یا دلیلی برای اثبات آن دارد؟!

چرا فقط خبری سطحی از آن بازتاب داده می‌شودو هیچ صحبتی از اسناد و شواهد موجود به میان نیامده است؟!

این‌ها و سوالات دیگری از این قبیل را این شبکه و گوینده برنامه بی‌پاسخ رها کرده و اصلا فرصتی به آن اختصاص نمی‌دهد، بلکه به صورت تیتروار و خیلی خلاصه ادعای بی‌اساس ضد ایرانی خود را مطرح می‌کند و با سرعت به سراغ سایر موضوعات می‌رود تا فرصت تحلیل و اندیشیدن را از مخاطب گرفته و شاید به این شکل اثر بیشتری بر ذهن آن‌ها داشته باشد.

اما این واقعیت که هرگز در ادعهای این چنینی، سند و مدرک معتبری برای ارائه وجود ندارد و تنها با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای مانند این شبکه یک ادعای محض مطرح و بازتاب داده شده و تلاش می‌شود تا با استفاده از بار روانی ایجاد شده، بهره‌برداری سیاسی خاصی محقق گردد، تنها یک سوی ماجراست.

سوی دیگر ماجرا سابقه طولانی خود ایالات متحده در مداخلات این چنینی است که انتخابات‌های مختلف در کشورهای مختلف را شامل می‌شود.

در یکی از این موارد، در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا که چند ماه پیش جریان داشت، کاخ سفید رسما و آشکارا وارد مداخله شد و رسانه‌های مختلفی مانند خبرگزاری رویترز نیز این مداخله را بازتاب دادند.

در این جریان وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا رسما بیانیه صادر کرده و مدعی شده است که "انتخابات ونزوئلا فاقد ضمانت های لازم برای برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و معتبر از سوی جامعه بین المللی است."

بگذریم از این که منظور از مجامع بین‌المللی، دولت آمریکاست!

در نمونه‌ای دیگر انتخابات‌های مختلف برگزار شده در عراق طی سال‌های اخیر همواره با مداخلات مختلف دولت آمریکا مواجه بوده است؛ حتی به اذعان خبرگزاری‌های مختلف عربی و مطرح در جهان، ایالات متحده در رایزنی‌های مختلفی سعی کرده است در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی که اخیرا در عراق برگزار شد، نیروهایی را تحت عناوین مشاور و در قالب آژانس آمریکایی توسعه بین‌المللی به جریان برگزاری این انتخابات وارد ساخته و به وسیله آن‌ها مداخلات و اعمال نفوذ خود را عملی سازد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل