2078

سیاسی‌کاری و تدوین غیرحرفه‌ای برنامه دیدبان

4 سال قبل

هم رسانی

   نمایی از برنامه دیدبان بی‌بی‌سی فارسی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه «دیدبان» همچنان به سیاسی‌کاری جهت‌دار و غیرحرفه‌ای ادامه می‌دهد.

برنامه این هفته دیدبان بی‌بی‌سی فارسی با اجرای مریم افشنگ و مسعود بهنود در روز جمعه طبق برنامه همیشگی بر روی آنتن این شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان نزدیک به مخالفان غرب‌گرا و بهایی حکومت ایران رفت. در ابتدای برنامه گوشه‌ای از صحنه‌های جنسی و غیراخلاقی سریال "جاسوسان ورشو" که قرار است از سوی بی‌بی‌سی پخش شود پخش شد و مسعود بهنود نیز از بحث قتل جمال خاشقچی در کنسولگری سعودی‌ها در استانبول ترکیه به راحتی عبور کرد و آن‌را به بحث اعتراض‌های صنفی در ایران ربط داد!

 بهنود مدعی شد که این امور در ایران در حوزه مباحث امنیتی قرار دارد و در مطبوعات و رسانه‌های این کشور مورد سانسور و کم توجهی قرار می‌گیرند. این ادعاها در حالی است که یک دهم این اعتراض‌ها در رژیم‌های متحد غرب مانند عربستان سعودی تحمل نمی‌شود اما تجمعات صنفی یک امر عادی و مورد پذیرش در ایران است. مرور صفحات وب سایت‌ها، روزنامه‌ها و حتی صدا و سیمای ایران از یک طرف و همچنین برگذاری تجمع‌های مطالبه گرایانه در جلوی مجلس ایران که به صورت امری همه روزه در جریان است حاکی از رد ادعاهای مسعود بهنود است. در ادامه برنامه بهنود با زیر سؤال بردن الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت که از سوی رهبر ایران مطرح شده است مدعی شد که "این‌ها تنها شعار و انشایی بیش نیست همان طور که محمد رضا پهلوی نیز در سال 1354 ادبیات مشابهی را مطرح می‌کرد و به نتیجه‌ای هم نرسید".

در ادامه ادبیات کاملاً سیاست زده و دوقطبی سازی اتاق فکر برنامه، مسعود بهنود ضمن اشاره به اعتراض‌ها در خصوص برگزاری یک تئاتر لاکچری در ایران، این ماجرا را به جریان‌ها و مؤسسات اصول گرا مرتبط دانست! مریم افشنگ نیز با بزرگنمایی گزارش یکی از روزنامه‌های ایران در خصوص برخی ازدواج‌های دختران کم سن و سال در شهری کوچک در 40 کیلومتری همدان دست به سیاه نمایی زد.

حال آنکه که موارد ازدواج‌های دختران کم سن و سال دیگر ده‌هاست که با تبلیغات و فرهنگ سازی های صورت گرفته از سوی حاکمیت و نخبگان ایران در این کشور به حداقل رسیده است. این سیاه نمایی های افشنگ و اتاق فکر دیدبان در حالی است که در انگلستان شاهد انجام صدها ازدواج کودکان کم سن و سال در سال گذشته بوده‌ایم. نکته جالبه و خنده دار این برنامه دیدبان نیز که از چشم اتاق فکر برنامه پنهان ماند این بود که در ابتدای برنامه از گفته شد که در این برنامه قصد بر این است تا به مرور مطبوعات ایران در خصوص بحث ورود زنان به استادیوم‌ها برای تماشای مسابقات ورزشی مردانه پرداخته شود اما در کل برنامه هیچ صحبتی در این خصوص نشد! این رفتار غیرحرفه‌ای و آماتور کارگردان و عوامل تولید و مجریان برنامه دیدبان در حالی است که بی‌بی‌سی فارسی همیشه مدعی حرفه‌ای بودن هست.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل