2087

اعتراف بی‌بی‌سی به شکست تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا در آستانه سیزدهم آبان

3 سال قبل

هم رسانی

   جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی، از حرف‌های متفاوت مقامات آمریکایی در خصوص تحریم‌های اعمالی علیه ایران گزارش داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی که در چند ماه اخیر، همواره در سیاست‌های کاری خود با سیاست‌های ضد ایرانی مقامات آمریکایی همراهی کرده است، اینبار نیز در گزارشی به بازتاب سخنانی پرداخته است؛ سخنانی که هم می‌توان آن را نوعی عقب‌نشینی سیاسی برای همراه‌ ساختن سایر کشورهای جهان با تحریم‌های ضد ایرانی و هم آن را نشانه‌ی از شکست این سیاست و طرح خصمانه علیه کشورمان دانست.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که به اظهارات یکی از مشهورترین مشاوران کاخ سفید اختصاص داده بود، نوشته است: «یک مقام آمریکایی گفته است که آمریکا مایل نیست در جریان تحریم ایران به متحدان خود آسیب برساند و یک منبع هندی از معافیت نسبی این کشور از تحریم نفتی ایران خبر داده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، در مورد هدف آن کشور از تحریم نفتی و مالی ایران گفته است که "ما می‌خواهیم حداکثر فشار را بر آنها وارد کنیم اما در عین حال مایل نیستیم به دوستان و متحدان خود آسیب برسانیم."

مرحله دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران از روز ١٣ آبان - ٤ نوامبر - اجرایی می‌شود و تاکید این مرحله بر کاهش درآمد و دریافت‌های ارزی ایران به خصوص از طریق کاهش فروش نفت خام و دستیابی دولت به عواید ارزی آن است.»

اما حرکت مقامات آمریکایی به سمت اعطای معافیت‌ها برای برخی کشورمان و اظهارات نرم و همراه با ملاطفت در خصوص عدم آسیب رساندن تحریم‌ها به دوستان و متحدان ایالات متحده، در شرایطی در آستانه سیزدهم آبان و موعد اعلامی از سوی کاخ سفید برای آغاز تحریم‌های جدید علیه کشورمان مطرح می‌شود که با مقایسه نوع این اظهارات با آن‌چه پیشتر از مقامات مختلف کاخ سفید، حتی شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور شاهد بودیم، به آسانی تفاوت‌ها و به عبارتی عقب‌نشینی معناداری را به ما نشان می‌دهد.

کاخ سفید به طور مکرر و شدید پیشتر تأکید بر این داشته است که هر کشور و شرکت‌هایی که به معامله با ایران، به هر میزانی ادامه دهند، مشمول تحریم‌های ثانویه و غضب ایالات متحده واقع خواهند شد.

چند ماه پیش و در تیر ماه 1397، در تکمیل اظهارات رئیس جمهور آمریکا، یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه این کشور در گفتگویی خبری که اکثر رسانه‌های جهان از جمله دویچه وله آن را بازتاب دادند، بار دیگر تأکید کرد که هدف این کشور بدون هیچ تخفیفی، رساندن صادرات نفت ایران به صفر تا سیزدهم آبان است و در این مسیر هیچ استثنایی برای هیچ کشوری قائل نشده و هر کشوری که از این تحریم تعدی کند، با واکنش تند آمریکا مواجه خواهد شد.

اما اکنون در آستانه سیزدهم آبان و روز موعود مورد نظر کاخ سفید در اعمال اوج تحریم‌های ضد ایرانی هستیم؛ واقعیت‌های امروز جامعه جهانی نشان می‌دهد که تهدیدها و هشدارهای پیاپی و تند کاخ سفید نتوانسته است جهان را برای همراهی با تحریم‌های ضد ایرانی جدید، آن‌طور که ترامپ و همراهانش متصور بودند، قانع کند.

کشورهای اروپایی هنوز حداقل در ظاهر امر از پایبندی به برجام و ضرورت تداوم تبادلات مالی و تجاری با ایران سخن می‌گویند. از طرفی چین، روسیه، کشورهای همسایه ایران و بسیاری دیگر از کشورهای جهان علنا با این تحریم‌ها مخالفت کرده و حتی به دنبال جایگزینی ارزی ملی به جای دلار آمریکا در تبادلات مالی میان خود و ایران هستند و از طرفی دیگر هم بسیاری از خریداران نفت ایران بارها و بارها تلاش کردهاند تا هر شکلی شده معافیتی برای ادامه خرید خود از ایران بیابند و بتوانند بدون مشکل به این خرید ادامه دهند.

این واقعیت‌ها در کنار اظهارات شفاف و مکرر کارشناسان مختلف مبنی بر این که هیچ کشوری در جهان توانایی عملی تأمین نیاز بازار جهانی در غیاب نفت ایران را نداشته و عدم صادرات نفت کشورمان به شدت بر قیمت جهانی نفت و صنعت جهان در ابعاد مختلف صدمه می‌زند، به خوبی نشان می‌دهد که اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید چرا به این شکل تغییر کرده و چرا بجای هشدار و تهدیدهای قبل، از ملایمت و دوستی سخن گفته است.

این گزارش را می‌توان اعتراف این مقام آمریکایی و شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به شکست طرحی ضد ایرانی دانست که مانور تبلیغاتی گسترده‌ای بر روی آن صورت گرفته و اکنون که موعد اجرای آن است، به نقطه پایانی خود رسیده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل