2094

از سیاه‌نمایی‌های سریالی تا اعتراف تاریخی دیدبان

3 سال قبل

هم رسانی

   دیدبان بی‌بی‌سی فارسی

برنامه دیدبان شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی این هفته به حمایت و تبلیغ برای غرب‌گرایان در ایران اختصاص داده شد.

برنامه دیدبان بی‌بی‌سی فارسی که یه مرور روزنامه‌ها و نشریات ایران می‌پردازد از جمله برنامه‌هایی است که نشان دهنده رویکرد کالاً سیاسی و غربی‌طرفانه این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفان غرب‌گرا و بهایی حکومت ایران است. در تازه‌ترین قسمت دیدبان که با اجرای مریم افشنگ و مسعود بهنود بر روی آنتن رفت، بازهم تداوم همین رویکرد خصمانه مورد توجه اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی قرار گرفت.

در این قسمت از دیدبان نیز به مانند همیشه تلاش شد تا از به اصطلاح مرور روزنامه‌ها و مطبوعات ایران سوء استفاده شود برای سیاه‌نمایی، تخریب و حمایت از گفتمان غرب‌گرایان در ایران. در ادامه به منظور قضاوت مخاطبان برخی از محورهای اصلی این برنامه در هفته گذشته مرور می‌شود و قضاوت را بر عهده مخاطبان عزیز خواهیم گذاشت.

-         تمرکز بر مشکلات پیش آمده بر سر پیاده روی اربعین.

-         ادعای تنش در روابط ایران و عمان.

-         تأکید و حمایت از ایده بازار آزاد به عنوان نگرش گفتمان لیبرالیستی.

-         تشویق و حمایت از برخی تیترهای زرد و سیاه روزنامه‌ها در ایران.

-         مطرح کردن ادعای اینکه تنها سید محمد خاتمی با دست بوسی از رئیس جمهورها مخالفت علنی کرد اما رهبر ایران زمانی که رئیس جمهور بود با این امر مخالفت نکرد.

-         تلاش در جهت تخریب روزنامه ارزشی کیهان به علت انتشار گزارشی در مورد اتهام پراکنی های برخی کشورهای اروپایی در مورد طراحی عملیات تروریستی در خاک این کشورها.

-         پررنگ کردن بحث حاشیه‌ای ورود زنان به استادیومها برای تماشای فوتبال از طریق تمرکز بر روایت یک داستان عاطمی در مورد شیوه ورود یک دختر خردسال به ورزشگاه آزادی.

-         تمرکز بر کارتونی به مناسبت 9 مهر و روز ملی موسیقی و سیاه نمایی در خصوص وضعیت موسیقی در ایران.

البته در این میان یک نکته جالب برنامه نیز اعتراف مسعود بهنود به بزرگترین اجتماع بشری بودن پیاده روی اربعین بود که نشان دهنده عمق انفعال این رسانه انگلستان است. این مهم در حالی بود که در سالهای اخیر بی‌بی‌سی فارسی تلاش می‌کرد تا به سانسور پیاده روی اربعین و عمق دلدادگی مردم به امام حسین (ع) دست زند. البته باید گفت همزمان با این اعتراف در برنامه دیدبان، بی‌بی‌سی فارسی با پخش چندین گزارش کاملاً غیربی طرفانه دیگر در شبکه ماهواره‌ای خود تلاش کرد تا اهداف تخریبی خود را در این خصوص دنبال کند که در روزهای آتی در خصوص ماهیت و اهداف پشت پرده آنها اطلاع رسانی خواهیم کرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل