2097

ارمنستان هم از شاخ و شانه کشیدن‌های ضدایرانی آمریکا حمایت نکرد

3 سال قبل

هم رسانی

   اعتراف بی‌بی‌سی به مخالفت ارمنستان با تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا

در جریان اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، ارمنستان هم حاضر به همراهی با این طرح نشد.

این روزها مقام‌های تندروی آمریکایی مشغول فشار آوردن به ایران برای تسلیم این کشور و رسیدن به خواسته‌های هژمونی گرایانه خود در منطقه هستند. در این چهارچوب است که پس از خروج یکجانبه و غیرقانونی دونالد ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌ها، مقام‌های آمریکایی تلاش دارند تا از طریق تحت فشار قراردادن همسایگان ایران، به هدف خود دست یابند. البته ظاهراً این روزها علی رغم تمامی این تلاش‌ها شاهد تنهایی کاخ سفید در خصوص اقدام‌های ضدایرانی هستیم. جالب آنکه حتی کار به جایی رسیده است که کشور کوچک ارمنستان نیز اعتنایی به خط و نشان کشیدن‌های مقام‌های آمریکایی نمی‌کند. این واقعیت چنان آشکار و هویدا شده است که حتی بی بی سی فارسی که به عنوان خط مقدم عملیات رسانه‌ای ضدایرانی به فعالیت می‌پردازد مجبور به اعتراف و انعکاس این واقعیت در وب سایت خود می‌شود.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، نیکول پاشینیان، کفیل نخست‌وزیر ارمنستان به دنبال سفر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به این کشور، بر اهمیت داشتن روابط ویژه با ایران تاکید کرده و گفته است این موضع را "شفاف و آشکار" به طرف آمریکایی اطلاع داده است. پاشینیان، همکاری‌های ارمنستان با ایران در زمینه انرژی را "بسیار مهم" خوانده و تاکید کرده روابط کشورش با ایران باید عاری از تاثیرات ژئوپولتیکی باشد.

به اعتراف بی‌بی‌سی او گفته است منافع ارمنستان همیشه با منافع یا دیدگاه‌های سایر کشورها یکی نیست. او گفته است دولت ارمنستان همواره بر مبنای منافع این کشور اداره خواهد شد. نخست‌وزیر ارمنستان اخیراً در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران دیدار کرده بود. پاشینیان دیدارش با روحانی را سازنده خوانده و گفته است در صورتی که دو باره به عنوان نخست‌وزیر ارمنستان انتخاب شود، سطح روابط با ایران را گسترش خواهد داد.

 لازم به ذکر است که جمهوری ارمنستان پس از استقلال از شوروی سابق روابط مستحکمی با ایران برقرار کرده است. دولت‌های مختلف در ارمنستان بر اهمیت این روابط تاکید کرده و برای گسترش چنین روابطی ارزش ویژه‌ای قائل بوده‌اند. ارمنستان در این سال‌ها روابط "حسنه" خود با ایران را حفظ کرده و در مجامع بین‌المللی نیز معمولاً در کنار ایران ایستاده  روابط ایران و ارمنستان از آن رو اهمیت دارد که مرز ارمنستان با دو همسایه خود-ترکیه و جمهوری آذربایجان- بسته است و مرز با ایران برای این کشور اهمیت حیاتی دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل