2106

تلاش بی‌بی‌سی و برنامه پرگار برای برجسته‌سازی آریایی‌گرایی

4 سال قبل

هم رسانی

   ترویج آریایی گرایی توسط بی‌بی‌سی فارسی

بی‌بی‌سی تلاش می‌کند تا به بهانه‌های مختلف در بازی ترویج آریایی‌گرایی توسط بازماندگان خاندان پهلوی نقش‌آفرینی کند.

ناسیونالسیم افراطی باستان گرا یکی از شاخص‌های گفتمان پهلوی اول و دوم در ایران بوده است. بر اساس ناسیونالیسم باستان گرا این دوره، توجه به آریایی‌گرایی، نژادگرایی و تاریخ باستان مورد توجه دستگاه تبلیغاتی پهلوی‌ها قرار گرفت. ناسیونالسیم افراطی باستان گرا و آرایی گرایی ایده‌ای بود که از سوی غربی‌ها و روشنفکران لیبرال وابسته به دربار برای تغییر بافت دینی و مذهبی ایران به اجرا گذاشته شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران این ایده وارداتی ضمن تضعیف به حاشیه رفت. اما از ابتدای دهه 1380 به این سو و آغاز به کار شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای وابسته به جریان سلطنت طلب، غرب‌گرا و بهایی ایده ناسیونالیسم افراطی باستان گرا و تبلیغ نژادگرایی آرایی برای جذب مخاطب و مطرح کردن آن در برابر گفتمان مدنظر حاکمیت به عنوان یک غیریت مورد توجه گردانندگان این رسانه‌ها قرار گرفت.

با آغاز فعالیت رسمی تلویزیون ماهواره‌ای بی‌بی‌سی فارسی در 1387 این رسانه نزدیک به بهاییان غرب گرا و مخالف جمهوری اسلامی نیز به گونه‌ای جدی به تبلیغ نژادگرایی و باستان گرایی پرداخت. نمود این امر بیشتر در برنامه‌های غیرسیاسی و سرگرمی بی‌بی‌سی مانند برخی برنامه‌های مستند از سال 1392 بسیار بارزتر بود. دعوت از چهره‌های عمدتاً سلطنت طلب و بهایی برای بزرگنمایی تاریخ پیش از اسلام و نژاد آرایی و تحقیر و یا سانسور تاریخ ایران پس از اسلام و موفقیت‌های تمدنی آن درست از همین دریچه قابل ارزیابی و تحلیل است.

در تازه‌ترین اقدام‌ها از این دست شاهد آن بودیم که داریوش کریمی مجری برنامه پرگار با انتخاب موضوع "نژاد آریایی یعنی چه؟" ضمن برجسته کردن تاریخ پیش از اسلام و تمجید از محمد رضا پهلوی به علت مطرح کردن آرایی گرایی تلاش کرد تا در این سناریوی از پیش طراحی شده از سوی اتاق فکر برنامه و شبکه بی‌بی‌سی فارسی گام بردارد.

دعوت از شاهرخ وفاداری، رضا ضیا ابراهیمی و مازیار اشرفیان بناب در این قسمت از برنامه پرگار با هدف برجسته سازی تاریخ باستان ایران و تبلیغ ایده آرایی گرایی انجام گرفت. اگرچه مازیار اشرفیان بناب به صراحت اعلان کرد که علم ژنتیک و بیولوژی چیزی به نام نژاد را به رسمیت نمی‌شناسد و حتی مطالعات باستان شناسی نیز این ایده را رد می‌کند، اما مجری برنامه تلاش کرد تا ضمن منحرف کردن بحث میهمان برنامه، به نوعی ایده و سخن خود و اتاق فکر پرگار در خصوص نزاد آریایی را به کرسی بنشاند. البته اشرفیان بناب در نهایت آن هم در حد یک جمله اجازه یافت تا این نکته را مطرح کند که آریایی‌گرایی یک ایده غربی و وارداتی است.

نکته جالب در این برنامه عدم تمرکز هیکدام از میهمانان و مجری بر آسیب‌های نژادگرایی در تاریخ معاصر بشر بود. ایده‌ای که منجر به شکل گیری دو جنگ جهانی اول و دم شد و صدها میلیون انسان را در 100 سال اخیر به کام مرگ و نابودی کشاند. تبلیغ باستان گرایی و بازگشت به گذشت و نگاه‌های ارتجاعی و افراطی از سوی برنامه پرگار و اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی در حالی در حال تبلیغ است که همزمان این رسانه انگلیسی مدعی تساهل، مدارا و ایده جهان وطنی نیز هست. به واقع این تناقض در رفتار و عملکرد خود نشان دهنده وجود نوعی نگاه منفعت نگرایانه و سیاسی به موضوعاتی اینچنینی از سوی بی‌بی‌سی است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل