2109

برنامه ریزی بی‌بی‌سی برای نفوذ سکورالیسم در بین زنان ایرانی

4 سال قبل

هم رسانی

   تلاش بی‌بی‌سی برای تبلیغ سکولاریم

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به دنبال گسترش تفکر سکولاریسم در بین زنان ایرانی گام برمی‌دارد.

سال‌ها است که شبکه بی‌بی‌سی فارسی به عنوان بازوی رسانه‌ای غرب تمام تلاش و توان خود را به کار گرفته است تا زمینه نفوذ تفکر سکولار را در ایران فراهم سازد.

این شبکه انگلیسی و وابسته به خاندان سلطنتی برای انجام این مهم از خانواده‌ها و در بین افراد خانواده سرمایه گذاری ویژه‌ای بر روی زنان کرده است. بی‌بی‌سی فارسی کاملاً به مساله واقف است که اگر بتواند تغییرات در زنان را شروع کند آنگاه می‌تواند آن را به کل جامعه ایرانی تامیم دهد.

درهمین زمینه اخیراً این شبکه در یادداشتی با عنوان "از فخر عظما تا سیمین: زنان سکولار در دنیای اسلام" سعی کرده است به معرفی برخی زنان به ظاهر سکولار در جهان اسلام بپردازد و آن‌ها را به عنوان الگو به مخاطبان خود معرفی نماید. بی‌بی‌سی در این یادداشت این زنان از آن جهت می‌ستاید که به عنوان زن مسلمان و بعضاً معتقد به اصول دینی طریق سکولاریسم را در پیش گرفته‌اند. با این سیاست این شبکه هدف خود را گسترده‌تر کرده و تلاش می‌کند در بین مذهبیون نفوذ کند.

بی‌بی‌سی در بخشی از این یادداشت در راستای سیاست‌های فوق الذکر اینگونه می‌نویسد: "طی تاریخ معاصر، در مسیر بهبود موقعیت اجتماعی و حقوق زنان در کشورهای موسوم به اسلامی، در شرایط تسلط شرع بر قوانین، تعبیر و تفسیر اصلاح طلبانه از آموزه‌های اسلامی همواره برای دفاع از برابری جنسیتی طرح شده و مدافعان سکولار حقوق زنان نیز گاه این رویکرد را به کار گرفته‌اند. اما این امررا هرگز به معنای اسلامی بودن فعالیت خود مطرح نکرده‌اند؛ وآنجا که سخن از زنان مسلمان رفته برای اشاره به شرایط بوده و نه طرح مذهب به مثابه چهار چوب هویتی و تعیین کننده چشم انداز جنبش زنان." یا در بخشی دیگر از این یادداشت بی بی سی فارسی برای تشریح سکورالیسم در برخی کشورهای اسلامی این چنین مینگارد: "در آنچه که به کشورهای موسوم به اسلامی مربوط می‌شود، دو، سه مثال برای روشنی موضوع کافی ست: در ترکیه، تعرض حکومت اردوغان به آزادی‌های مدنی و ترویج دیدگاه مذهبی او درباره "طبیعی" بودن نابرابری جنسیتی، ضرورت دفاع از لائیسته را در میان فمینیستها و همه آزادی خواهان مطرح کرده است. در تونس، پس از برچیده شدن حکومت خودکامه بن علی، مدافعان حقوق دموکراتیک و جنبش آزادی زنان در کارزاری سخت علیه اسلامگرایان توانسته‌اند از بازگشت قوانین ارتجاعی جلوگیری کنند. این مبارزه همچنان در جریان است.

در ایران، از کمپین یک میلیون امضا برای لغو قوانین تبعیض آمیز جنسیتی، تا نافرمانی هر روزه زنان از حجاب اجباری که به زبان صاحبان قدرت پرچم حکومت اسلامی است، نمونه‌های گویای دهه‌ها مقاومت زنانی ست که به سلطه ایدئولوژیک جمهوری اسلامی تسلیم نشده‌اند و برای دستیابی به حقوق انسانی خویش می‌کوشند."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل