2112

تکذیب شایعه بی‌بی‌سی در خصوص اعدام برخی متهمان حادثه تروریستی اهواز

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از حمله تروریستی اهواز

بی‌بی‌سی در حالی به بازتاب خبر اعدام برخی عناصر حمله تروریستی اهواز می‌پردازد که منابع رسمی ایران این موضوع را تکذیب می‌کنند.

از ابتدای هفته شایعه اعدام ۲۲ نفر از بازداشت‌شدگان مرتبط با حادثه تروریستی اهواز در رسانه‌های ضد انقلاب منتشر شد. در میان این رسانه‌ها، بی‌بی‌سی نیز فعالانه به انتشار این شایعات و دروغ پردازی‌های کذب پرداخت. این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفین بهایی و غرب گرای حکومت ایران، بدون ارائه هیچگونه سند و مدرکی مدعی شود که "گزارش‌ها از ایران حاکی است که عده‌ای از بازداشت شدگان پس از حمله اهواز در استان خوزستان اعدام شده‌اند. آمار دقیقی از تعداد اعدام شدگان در دست نیست. اما به گفته فعالان حقوق بشر شماری از ۲۲ نفری که پس از حمله اهواز به دست نیروهای امنیتی بازداشت شدند اعدام شده‌اند."

در ادامه بی‌بی‌سیفارسی ادعا کرد که" بیست آبان ماه اداره اطلاعات این شهر با خانواده این بازداشت شدگان تماس گرفته و از آنها خواسته که به اداره اطلاعات مراجعه کنند و در آنجا برگه‌ای به دست خانواده‌ها داده شده است که حاکی از مرگ این بازداشت شدگان بوده است. براساس آنچه گزارش‌های فعالان حقوق بشر می‌گوید خانواده‌ها اجازه برگزاری تجمع و مراسم را ندارند از آنها تعهد گرفته شده که نباید مصاحبه یا گفتگویی در این زمینه داشته باشند. در حال حاضر فعالان حقوق بشر نسبت به وضعیت ۸۰۰ نفر دیگر از بازداشت شدگان پس از حمله اهواز ابراز نگرانی کرده‌اند".

اما عباس حسینی پویا، دادستان اهواز درباره خبر اعدام متهمان حادثه تروریستی اهواز اظهار کرد: پرونده متهمان هنوز به دادگاه نرفته که بخواهیم برای متهمان حکم صادر کنیم. وی اضافه کرد: این پرونده باید از دادسرا به دادگاه برود و پس از صدور حکم و تأیید آن باید به دیوان عالی کشور برود و پس از تأئید آن در دیوان باید برای رئیس قوه قضائیه جهت تنفیذ برود و تاکنون هیچ‌کدام از این مراحل طی نشده است.  پیش از این غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان نیز در گفت‌وگویی این شایعه را تکذیب کرده بود.

ابوالفضل حسن بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به اعدام شماری از بازداشت شدگان پس از حمله اهواز گفت: "بنده صراحتاً این گمانه زنی و شایعاتی که از شب گذشته توسط برخی رسانه‌ها منتشر شده را تکذیب می‌کنم." آقای بیگی همچنین افزود: "تنها مرجع رسمی انتشار چنین اخباری سخنگوی قوع قضاییه است که ایشان در نشست خبری روز گذشته خود به این نکته هیچ اشاره‌ای نکردند و به همین دلیل انتشار چنین اخباری نمی‌تواند صحت داشته باشد."

همچنین جمال عالمی‌نیسی، فرماندار اهواز در گفت‌وگویی تأکید کرد که این خبر اساساً صحت ندارد.  پیش از این نیز در زمان رسیدگی به پرونده مجرمانی مانند محمد ثلاث (راننده اتوبوس مرگ) و یا تروریست‌های گروهک پژاک چنین خبرسازی‌هایی از سوی رسانه‌های فارسی زبان بیگانه و به‌ویژه بی بی سی انجام شده بود.

لازم به یادآوری است بر اثر حمله تروریستی در اهواز که در زمان برگزاری رژه هفته دفاع مقدس در ۳۱ شهریورماه انجام شده بود، ۲۵ نفر شهید و ده‌ها نفر مجروح شدند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل