2118

اعتراف بی‌بی‌سی به نقش ولی عهد سعودی در قتل خاشقجی

4 سال قبل

هم رسانی

   محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی پس از مدت‌ها تلاش برای حمایت از ولیعهد سعودی در جریان قتل خاشقچی، در وب‌سایت خود به بخشی از واقعیت این ماجرا اعتراف کرد.

بی‎بی‎سی فارسی از جمله رسانه‌های فارسی زبانی است که پس از افشای قتل وحشتناک جمال خاشقجی به انعکاس گسترده این خبر دست زد. البته این رویکرد خبری اتاق فکر این شبکه با مطرح شدن اسناد و گمانه زنی‌هایی در خصوص دستور مستقیم مخمد بن سلمان ولیعهد جوان و جاه طلب سعودی با هدف بیگناه جلوه دادن او در این امر پس از مدتی کوتاه بر اساس روایت ریاض مورد توجه این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفان غرب گرا و بهایی حکومت ایران قرار گرفت. حضور بی‎بی‎سی در کمپین ضدایرانی ترامپ و برخی کمک‌های مالی رژیم آل سعود برای گسترش تبلیغات ضدحکومتی، به عنوان دو علت اصلی این رویکرد خبری این شبکه فارسی زبان‎ بود.

البته ظاهراً این روزها و با گذشت زمان و هویدا شدن بخش‌های تاریک پرونده قتل فجیع جمال خاشقجی و افشا شدن اسنادی در خصوص نقش ولیعهد سعودی‌ها در این ماجرا حتی بی‎بی‎سی نیز مجبور می‌شود که علی رغم میل خود به گوشه کوچکی از اسناد غیرقابل انکار در این خصوص اعتراف کند.

به اعتراف وب سایت بی‎بی‎سی فارسی، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بن سلمان ولیعهد عربستان را آمر قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی می‌داند. روزنامه واشنگتن‌پست که پیش از همه این خبر را منتشر کرد نوشته است سی‌آی‌ای با اتکا به مدارکی از جمله تماس‌های تلفنی میان برادر ولیعهد و جمال خاشقجی، و دیگر تماس‌های تلفنی برقرار شده در این زمینه به این نتیجه رسیده که قتل این روزنامه‌نگار بدون اجازه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ممکن نبوده است.

به اعتراف این رسانه انگلیسی، رسانه‌های آمریکا این نتیجه‌گیری را قاطعانه‌ترین ارزیابی در آمریت ولیعهد عربستان در این قتل تا به امروز خوانده‌اند. روزنامه واشنگتن پست یکی از مهم‌ترین عوامل در نتیجه‌گیری سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را تماس تلفنی دانسته که میان سفیر عربستان در واشنگتن، که برادر ولیعهد عربستان نیز هست، با جمال خاشقجی برقرار شده است.

جمال خاشقجی روز دوم اکتبر درپی ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول توسط افرادی که از عربستان به ترکیه سفر کرده بودند به قتل رسید. جسد او هنوز پیدا نشده و بنابر گفته مقام‌های عربستان و ترکیه قاتلان او جسدش را قطعه‌قطعه و از ساختمان کنسولگری خارج کرده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل