2121

پس از آرایاگرایی نوبت به هخامنشی‌گرایی در پرگار رسید+ویدئو

3 سال قبل

هم رسانی

   بقایای دوره هخامنشی در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه پرگار به سراغ تجلیل از دوره هخامنشیان در ایران رفته است.

بی‌بی‌سی فارسی و برنامه پرگار این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفین غرب گرا و بهایی ایران پس از پرداختن به بحث آرایی گرایی در هفته گذشته در این هفته نیز در ادامه نگاه تحریف شده خود به ملی گرایی و پررنگ کردن تاریخ پیش از اسلام، این بار هخامنشیان را در کانون توجه موضوع برنامه خود قرار داد. در کلیت باید گفت که بی‌بی‌سی همواره تلاش داشته است تا به بزرگنمایی تاریخ باستان ایران و کمرنگ کردن و حتی تخریب دوران پرشکوه تمدن ایرانی و اسلامی پس از مسلمان شدن ایرانیان دست بزند. در این فضاسازی رسانه‌ای است که در سه سال اخیر شاهد پخش برنامه‌های متعددی در موضوعات امپراتوری هخامنشیان و تجلیل از تاریخ پیش از اسلام ایران در این شبکه انگلیسی و برنامه پرگار هستیم.

به نظر می‌رسد که عمق کینه و دشمنی گردانندگان بهایی برنامه پرگار و بی‌بی‌سی فارسی علت اصلی اتخاذ این رویکرد است.

در برنامه این هفته پرگار فرهاد آثار، خدادرضاخانی، سارا مشایخ و وریا امیری به استدیو دعوت شدنند. فرهاد آثار در ابتدای برنامه ضمن مهم دانستن دوران امپراتوری هخامنشیان معتقد بود که که سیستم کشورداری، معماری و نقش این امپراتوری ایرانی در ایجاد الفبای میخی از مهم‌ترین تأثیرات ماندگار هخامنشیان است که به امپراتوری‌های بعدی ایران از جمله اشکانیان و ساسانیان نیز انتقال یافته است.

در مقابل خداد رضاخانی بر این باور بود که دوران کوروش و داریوش اثرگذار بوده است اما میراث هخامنشیان در دوره‌های بعد به نام آنها شناخته شده نبود. لذا هویت ایران بیشتر تحت تأثیر ساسانیان بوده است. سارا مشایخ نیز با متفاوت دانستن دوره اول و دوم امپراتوری ساسانی بر این باور بود که دوره اول امپراتوری ساسانی به شدت تحت تأثیر هخامنشیان بوده است. در نهایت امر وریا امیری نیز بر این باور بود که تا قبل از قرن نوزدهم اطلاعات ایرانیان در مورد هخامنشیان محدود و گنگ بوده است.

او در ادامه دست به بیان نکته‌ای زد که کم‌تر در رسانه‌های ماهواره‌ای به آن اشاره می‌شود. امری با صراحت اعلان کرد که پس از دوره رضا شاه است که به علت تلاش حاکمیت، روشنفکران غربی و برخی شرق شناسان توجه به دوره هخامنشیان به صورت جدی بازتاب و انعکاس یافته است. نکته جالب توجه آنکه مجری برنامه در این قسمت به قطع سخنان میهمان برنامه پرداخت و تلاش کرد تا مسیر بحث را به سمت اهداف اتاق فکر پرگار هدایت کند.


مشاهده ویدئومشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل