2128

تلاش بی‌بی‌سی برای طرح جایگزین قتل خاشقچی

4 سال قبل

هم رسانی

   ادامه واکنش خاص بی‌بی‌سی به قتل خاشقچی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‎سی به دنبال خاتمه دادن به پرونده قتل خاشقچی با طرح موضوعاتی مانند قتل‌های زنجیره‌ایست.

بیش از بیست سال از یکسری قتل‌ها در ایران که به قتل‌های زنجیره‌ای معروف شده است می‌گذرد. قتل‌هایی که توسط یکسری از عناصر خودسر وزارت اطلاعات صورت گرفت و تمامی عاملین آن به مجازات‌های خود رسیدند.

اخیراً اما بی‌بی‌سی فارسی به صورت گسترده‌ای سعی در باز کردن این پرونده و مطرح کردن آن در فضای رسانه‌ای دارد به طوری که به غیر از شبکه تلوزیونی بی‌بی‌سی که به صورت جدی به این مساله پرداخته است وقتی به صفحه اول وب سایت این شبکه مراجعه می‌کنیم نزدیک به چهار عنوان مطلب به صورت مجزا با همان هدف مطرح کردن این موضوع بر می‌خوریم.
حال این سؤال پیش می‌آید که به واقع هدف بی‌بی‌سی فارسی پس از گذشت بیست سال از بازگشایی این مساله و مانور جدی بر روی آن چیست؟

پاسخ به این سئوال چندان سخت نیست شریک بزرگ غرب و به قول خود آن‌ها گاو شیرده غرب یعنی عربستان سعودی در جریان قتل وحشتناک جمال خاشقچی گرفتار شده است. گرفتاری که اگر به همین ترتیب ادامه پیدا کند احتمال آن می‌رود که حتی به سرنگونی محمد بن سلمان از جایگاه ولیعهدی بیانجامد. لذا رسانه انگلیسی بی‌بی‌سی به تبعیت از دولت متبوعش یعنی انگلیس که یکی از فروشندگان اصلی اسلحه به سعودی‌ها می‌باشد باید وارد عمل شود و از همین رو تمام تلاشش را به کار گرفته تا با ایجاد پرونده‌های جایگزین فشار از روی سعودی‌ها بردارد.

حمایت‌های این شبکه فارسی زبان از سعودی‌ها در حالی اتفاق می افتد که همزمان با ادامه تجاوز نظامی ائتلاف سعودی علیه یمن در چهارمین سال خود، بحران انسانی در این کشور نیز بیش از پیش نگران کننده شده است. 

تا پیش از آغاز جنگ همه جانبه علیه مردم یمن از سوی ائتلاف متجاوز سعودی در مارس 2014، یمن از نظر شاخص فقر در میان 177 کشور جهان رتبه 168 مین کشور را داشت و به فقیرترین کشور عربی معروف بود.

حال اما این روزها وضعیت انسانی یمن در نتیجه جنگ تحمیلی از سوی عربستان سعودی به بدترین شرایط خود رسیده و سازمان ملل آن را فاجعه انسانی یمن می‌نامد.

در عین حال این روزها هشدارها و فشارها علیه جنگ در یمن باعث شده تا مقامات سعودی مدعی توقف درگیری نظامی و بمباران در بخشی از این کشور و آن هم در بندر الحدیده شوند، هرچند به براساس اخبار منتشر شده ادعای توقف جنگ در یمن از سوی ائتلاف متجاوز سعودی تنها یک نمایش تبلیغاتی است چون یک روز پس از این ادعا، منابع خبری از حمله موشکی جنگنده‌های ائتلاف عربی به یک اتوبوس شهروندان یمنی با حدال 8 کشته در الحدیده خبر دادند.

این شرایط نشان می‌دهد چشم انداز یمن حتی علی رغم ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر فشار آوردن بر سعودی‌ها برای پایان دادن سریع به حملات، اما همچنان به سوی فاجعه‌بارتر شدن بحران انسانی موجود در این کشور به پیش رود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل