2132

ماجرای محکومیت جاسوسی تبعه انگلیسی در امارات متحده عربی به حبس ابد

3 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به فعالیت جاسوسی انگلیس در خاورمیانه

محکومیت یک جاسوس انگلیسی در امارات با واکنش شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی همراه گردید.

استفاده کشورهای غربی از اتباع خود در پوشش توریست و دانشجو برای انجام اقدام‌های جاسوسی و خرابکارانه همواره مورد توجه سرویس‌های جاسوسی این کشورها بوده است. در امر بدون شک دستگاه امنیتی و جاسوسی انگلیس به علت سابقه استعماری خود یکی از پیشگامان محسوب می‌گردد.

به طور مثال استفاد از اتباع انگلیسی برای جمع آوری اطلاعات، ارتباط گیری و جاسوسی در دوران جنگ سرد برای ضربه زدن به منافع شوری بارها از سوی لندن مورد استفاده قرار گرفته است. در سالهای اخیر در خصوص ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف سرویس امنیتی انگلستان، بهره برداری از حضور افراد دوتابعیتی مانند خانم نازنین زاغری درست در همین راستا قابل ارزیابی است.

اما نکته جالب در خصوص فعالیت‌های جاسوسی انگلیسی‌ها در منطقه غرب آسیا، تلاش آنها برای جاسوسی از کشورهای متحد و همپیمان عرب خود در شیخ نشیان های جنوب خلیج فارس است. به اعتراف بی‌بی‌سی فارسی، دادگاهی در امارات متحده عربی یک انگلیسی را به جرم جاسوسی به حبس ابد محکوم کرده است. متیو هجز، دانشجوی ۳۱ ساله دانشگاه دورهام انگلیس گفته که در زمان دستگیری در فرودگاه ابوظبی در حدود شش ماه پیش در حال سفری تحقیقی بوده است. دادگاه او را در اتهام جاسوسی از طرف دولت انگلستان مجرم شناخته است.

با این حال بی‌بی‌سی تلاش کرد تا به پوشش محدود این خبر دست بزند تا افکار عمومی ایرانیانیان نسبت به مسئله محکومیت خانم زاغری بر علیه این کشور تحریک نشوند.

البته جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس گفته است که از یک متحد دوست و قابل اعتماد انتظار صدور چنین حکمی را نداشته است و این اقدام خلاف اطمینان‌هایی بوده که قبلاً به انگلیس داده شده بود. هانت خواهان بازنگری امارت در این حکم شده است.

به نظر می‌رسد که این حادثه در امارت عربی متحده خود نشان دهنده برنامه‌های گسترده انگلیسی‌ها برای جاسوسی از کشورهای منطقه برای پیش بردن منافع خود در منطقه است. لذا به نظر می‌رسد که دستگاه‌های امنیتی ایران نیز باید همانند گذشته با دقت بیشتر نسبت به رصد رفت و آمدهای اتباع انگلیسی و به‌ویژه دوتابعیتی ها به خاک ایران توجه بیشتری داشته باشند. لازم به ذکر است که برخی منابع امنیتی ایران پس از وقایع سال 1388 خبر از افزایش حضور اتباع انگلیسی در ایران در پیش و هنگامه این حوادث داده بودنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل