2135

رد گزارش کذب بی‌بی‌سی فارسی درباره فاطمیون

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویر یکی از نظامیان فاطمیون افغان

دروغ‌پردازی بی‌بی‌سی در خصوص ارتباط ایران با فاطمیون افغان، بار دیگر با واکنش مقامات رسمی، نقش بر آب شد.

برخلاف تبلیغات گسترده رسانه‌های تفرقه افکن با محوریت بی‌بی‌سی فارسی، سفارت ایران در کابل با انتشار اطلاعیه‌ای گزارش موسسه مطالعات خاورمیانه واشنگتن در مورد نقش جمهوری اسلامی ایران در شکل گیری، فعالیت و آینده لشگر فاطمیون را متناقض و پر از ابهام دانسته و آن را رد کرده است.


لشکر فاطمیون متشکل از شماری افغان‌های مهاجر در ایران است که به دلیل عقاید شخصی و دینی خود در سال‌های 2011 برای دفاع از حرم در سوریه حضور یافتند. این اتباع افغانستان که بعدها به نام فاطمیون معروف شدند تنها در جنگ سوریه برای دفاع از حرم حضرت «زینب» «س» حضور یافتند و تاکنون هیچ حرکتی منفی در هیچ کجایی افغانستان و منطقه مرتکب نشده‌اند اما هستند شماری از افراد مغرض بطور عامدانه در پی تخریب و دسیسه سازی علیه آنها از این طریق تخریب روابط دو کشور همسایه ایران و افغانستان هستند.

باید اذعان داشت که این گزارش‌های ضدایرانی این موسسه آمریکایی با هدف تفرقه افکنی و ضربه زدن به روابط تاریخی دو ملت ایران و افغانستان از بدو انتشار با بزرگنمایی و بازتاب گسترده از سوی رسانه‌های مخالف حکومت ایران با صحنه گردانی بی بی سی فارسی مورد پشتیبانی قرار گرفت. به طور مثال این رسانه انگلیسی که همواره به دنبال تخریب روابط دوستانه میان دو کشور ایران و افغانستان است با پخش گزارشی تلاش کرد تا گزارش موسسه مطالعات خاورمیانه واشنگتن را به عنوان واقعیتی انکاناپذیر به افغانستانی‌ها معرفی کند.

 پیش از این نیز بی‌بی‌سی فارسی با پخش مستندهایی جهت دار بر علیه فاطمیون تلاش کرده بود تا از این امر برای تحریک نگرش‌های ناسیونالیستی افغانستانی بر علیه ایران بهره برداری کند.

بی‌بی‌سی در این گزارش‌ها بارها جمهوری اسلامی را به سوء استفاده از فقر مهاجران افغانستانی متهم کرد.

به واقع این شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس و موسساتی همچون موسسه مطالعات خاورمیانه واشنگتن با انتشار این گزارش‌های جعلی و کذب به دنبال طراحی‌های خطرناک فتنه انگیزانه میان دو ملت ایران و افغانستان را دارند و لذا می‌بایست که تمامی نخبگان و افکار عمومی در ایران و افغانستان با هوشیاری بیشتر به رصد و افشاگری در مورد نیات پشت پرده این مراکز به اصطلاح تحقیقاتی و رسانه‌های غربی بپردازند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل