2152

اعتراف بی‌بی‌سی فارسی در مورد انبار مهمات کره زمین

3 سال قبل

هم رسانی

   معاملات گسترده تسلیحاتی غرب با عربستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی، اینبار به نقش غرب در جنگ‌افروزی در خاورمیانه اعتراف کرده است.

فروش گسترده سلاح‌های کشورهای غربی و به‌ویژه امریکا و انگلیس به کشورهای متحد غرب و دارای بحران مشروعیتی مانند عربستان سعودی یکی از علل عدم پیشرفت چشمگیر و گسترش جنگ‌های نیابتی منطقه‌ای در غرب اسیاست. در این فرایند بدون شک سود اصلی را کارخانه‌های اسلحه سازی آمریکا و انگلیس خواهند داشت و این امر برای مردم منطقه جر غارت ثروت آنها و تداوم کینه، ناامنی و جنگ ارمغان دیگری نخواهد داشت.

بحث تبدیل شدن منطقه غرب اسیا و به‌ویژه عربستان سعودی به یکی از خریداران بزرگ سلاح‌های غربی این روزها بر کسی پوشیده نیست. اما نکته جالب داستن اعتراف‌های گاه و بیگاه برخی رسانه‌های غربی مانند بی‌بی‌سی فارسی در خصوص عمق و دانه این خریدها البته بدون اشاره اثرات سوء آن برای افکار عمومی مخاطبان خود است.

در تازه‌ترین گزارش‌ها از این دست بی‌بی‌سی در مطلبی به قلم کیوان حسینی اگرچه به این واقعیت‌های تلخ هیچ اشاره‌ای نمی‌کند اما به هر تقدیر اعتراف‌های جالبی در مورد حجم گسترده خریدهای تسلیحاتی کشورهای خاورمیانه با تمرکز بر عربستان سعودی انجام می‌دهد. در ابتدا نویسند می‌نویسد "مساله فروش‌های تسلیحاتی آمریکا به کشورهای مختلف خاورمیانه به ویژه عربستان سعودی در هفته‌های اخیر بارها در رسانه‌ها بازتاب داشته. ضمن اینکه رئیس جمهوری آمریکا نیز هرازگاهی اهمیت این خریدهای تسلیحاتی را یادآوری می‌کند. بر اساس آماری که در وب سایت بانک جهانی منتشر شده، در میان خریداران اصلی که بیشترین پول را سالانه خرج تسلیحات نظامی می‌کنند، در سال ۲۰۱۷ عربستان در مقام نخست قرار گرفته است. این کشور در سال گذشته میلادی به تنهایی بالای چهار میلیارد دلار اسلحه وارد کرده است.

در ادامه کیوان حسینی می‌نویسد در فهرست ۱۵ کشور نخست واردکنندگان اسلحه در سال ۲۰۱۵ عربستان تنها کشور خاورمیانه‌ای نیست و مصر (در رتبه سوم)، امارات متحده عربی (رتبه دهم)، عمان (رتبه دوازدهم) و عراق (رتبه چهاردهم) نیز از جمله کشورهای منطقه هستند که بیش از بسیاری دیگر از کشورهای جهان اسلحه خریده‌اند. در این فهرست نام پاکستان، همسایه شرقی ایران نیز در رتبه پانزدهم دیده می‌شود. تصویر روشن‌تر از میزان تسلیحات در خاورمیانه زمانی به دست می‌آید که خریدهای این کشورها در سالهای گذشته نیز بررسی شوند.

به اعتراف نویسنده وب سایت بی‌بی‌سی فارسی، فروش اسلحه برای اقتصاد آمریکا یک حوزه حیاتی است که اثر قابل توجهی بر میزان تولید ناخالص داخلی و درآمد کلی این کشور دارد. بر اساس تازه‌ترین گزارش "مرکز سیاستگذاری بین‌المللی" دونالد ترامپ در نخستین سال ریاست جمهوری خود گزارش فروش ۸۲ میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار اسلحه را در غالب فروش‌های عمده تسلیحاتی به کنگره ارائه کرده است. بر اساس آمار رسمی دولت آمریکا، عربستان بزرگترین خریدار این تسلیحات است. نگاهی به فروشندگان اسلحه به آمریکا نیز نشان می‌دهد که این کشور در کنار انگلیس، منبع اصلی خریدهای چندین میلیاردی عربستان است.

در ادامه حسینی با استناد به برخی از آمارها می‌نویسد کشورهای خاورمیانه در مجموع ۱۰۳ درصد بر خریدهای خود در فاصله سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در مقایسه با سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ افزوده‌اند. عربستان در بررسی سهم خریدها در مقایسه با باقی کشورهای خاورمیانه نیز در رده نخست قرار دارد و ۳۱ درصد کل این خریدها توسط حاکمان ریاض انجام شده‌اند. مصر در این پنج سال ۱۴ درصد و امارات متحده عربی نیز ۱۳ درصد از کل خریدهای نظامی خاورمیانه را به خود اختصاص داده‌اند. عربستان سعودی در این پنج سال، ۲۲۵ درصد بر میزان خریدش در مقایسه با سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ افزوده است. این در حالی است که خریدهای عربستان در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی که به مدت پنج سال ادامه خواهند داشت در این محاسبه در نظر گرفته نشده‌اند.

عربستان یک بار دیگر نیز در سالهای پایانی قرن ۲۰ به شکل قابل توجهی به خریدهای نظامی روی آورد و در فهرست خریداران اسلحه به دومین واردکننده بزرگ سلاح در جهان تبدیل شد. اما مقایسه خریدهای پنج سال اخیر این کشور با سالهای ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۹ نشان می‌دهد که این بار ۴۸ درصد بر خریدهایش افزوده است. بر خلاف دهه ۹۰ عربستان در حال حاضر از تجهیزات نظامی و مهماتی که خریداری می‌کند در ابعاد گسترده در جنگ یمن بهره می‌برد.

در نهایت نویسنده اعتراف می‌کند، ایران که دومین کشور منطقه از نظر جمعیت محسوب می‌شود، تنها یک درصد از خریدهای نظامی این پنج سال را انجام داده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل