2158

تحریف ماهیت روز دانشجو توسط بی‌بی‌سی

4 سال قبل

هم رسانی

   سر درب دانشگاه تهران

بی‌بی‌سی در تلاش است تا واقعیت‌های مربوط به ماهیت روز دانشجو در ایران را وارونه جلوه دهد.

روز 16 آذر در ایران به عنوان روز دانشجو شناخته می‌شود. این روز نمادی است از آرمان خواهی و استکبارستیزی جنبش دانشجویی ایران پس از کودتای ننگین آمریکایی – انگلیسی 28 مرداد 1332 و تحمیل 25 سال دیکتاتوری سرکوب گر پهلوی دوم به مام وطن. اما نکته جالب در فضای رسانه‌ای این روز تلاش بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رسانه حکومتی انگلیس خبیث و روباه صفت برای سانسور ماهیت واقعی روز دانشجو است.

مروری بر برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی و وب سایت این رسانه نزدیک به مخالفان بهایی و غرب گرای جمهوری اسلامی حکایت از سانسور بعد ضداستعماری و استقلال خواهانه روز دانشجو و تلاش در جهت پررنگ کردن نگاهی انحرافی و تحریف در ماهیت روز دانشجو و جنبش دانشجویی ایران است. این شکل از برخورد را پیشتر از سوی اتاق فکر این شبکه در خصوص ارائه برداشتی تحریف شده از جنگ تحمیلی 8 ساله نیز دیده بودیم.

در خصوص 16 آذر، اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی علاوه بر سانسور چرایی و ماهیت روز دانشجو در تلاش بود تا بخشی از جریان تندرو و غرب گرای فعال در دانشگاه‌های ایران را به عنوان جنبش اصسل دانشجویی معرفی کند. بنابراین بی‌بی‌سی در روزهای اخیر با پررنگ کردن برخی برنامه‌ها و بیانیه‌های این مجموعه‌ها دست زد. به طور مثال این رسانه کثیف به برجسته سازی بیانیه شورای بی نام و نام نشان صنفی 35 دانشگاه ایران و بیانیه 500 فعال به اصطلاح نشریات دانشجویی دست زد. این دو بیانیه که ادبیات آن حاکی از وجود نگاه‌های رادیکال و غرب گرایانه است به خوبی نشان دهنده نقش عوامل فراری خارج از کشور چون علی افشاری و احمد باطبی در تهیه آن است.

همچنین بی‌بی‌سی فارسی تلاش کرد تا با مصاحبه با برخی نمایندگان فراری مجلس ششم مانند علی اکبر موسوی خوئینی به سیاه نمایی شرایط دانشگاه‌ها و در نتیجه وضعیت داخل ایران دست بزند. به واقع در این روزها بی‌بی‌سی فارسی آرایشی تهاجمی و رادیکال به خود گرفته است و با برجسته سازی جریان لیبرال و غرب گرای جنبش دانشجویی که برخی از آنها سابقه ارسال نامه به دونالد ترامپ برای تحریم ملت ایران را در پرونده دارند به دنبال پیگیری اهداف براندازانه خود است. تکرار کلید واژه‌های سرکوب، تبدیل شدن دانشگاه و کل کشور به پادگان جاه طلبی‌های منطقه‌ای و معرفی کردن رئیس جمهور ایران به عنوان سرهنگ خود نشان دهنده اوج کینه وری و ادبیات غیربی طرفانه بی‌بی‌سی فارسی است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل