2160

جنگ لفظی میان نخست وزیر فعلی و قبلی انگلیس در گزارش بی‌بی‌سی

3 سال قبل

هم رسانی

   تونی بلر، نخست وزیر اسبق انگلیس

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به شدت گرفتن درگیری و اختلافات دو مقام ارشد فعلی و پیشین انگلیس اذعان نموده است.

ظاهراً جنگ قدرت در انگلیس بر سر بریگزیت بالا گرفته است و این روزها کار به جنگ لفظی میان نخست وزیر فعلی و پیشین کشیده است. جالب آنکه این دعواها حتی در بی‌بی‌سی نیز بازتاب یافته است و این رسانه انگلیسی تلاش کرده است تا به دفاع از نخست وزیر فعلی در مقابل مخالف او برخیزد.

به گزارش بی‌بی‌سی  فارسی، ترزا می، نخست وزیر کنونی انگلستان، تونی بلر، نخست وزیر اسبق این کشور را بابت دعوت به همه‌پرسی دوباره، به "کارشکنی" در خروج از اتحادیه اروپا، و "توهین" به مردم و مقام نخست وزیری متهم کرده است.

در پاسخ ترزا می‌گفته است: "اینکه تونی بلر به بروکسل برود و با فراخواندن به همه‌پرسی دوم، در مذاکرات جاری کارشکنی کند، توهین به مقامی است که روزی خود او در آن قرار داشت و مردمی که او خدمتگزارشان بود."

به گزارش این شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس، بلر گفته است "اگر دیگر گزینه‌های برگزیت به جایی نرسد" این "منطقی" خواهد بود که نمایندگان پارلمان به برگزاری یک همه‌پرسی دوم رأی بدهند. او گفت: "دلیل اصلی اینکه باید همه‌پرسی دوباره‌ای برگزار کنیم، این است که ۳۰ ماه مذاکره کرده‌ایم و اگر روراست باشیم، می‌بینیم که در این خصوص در وضعیت بحرانی قرار داریم."

با بن‌بست موجود و فقدان حمایت لازم برای تصویب توافق پیشنهادی ترزا می در پارلمان، گروهی از سیاستمداران بریتانیایی که خواهان یک همه‌پرسی دیگر هستند فعالیت‌هایشان را تشدید کرده‌اند. اما ترزا می می‌گوید سیاستمدارانی که می‌خواهند با برگزاری همه‌پرسی دوباره برگزیت را منتفی کنند، "به جای منافع ملی، دنبال منافع سیاسی خودشان هستند."

خانم می‌گفت نمایندگان پارلمان نمی‌توانند "از تحقق برگزیت شانه خالی کنند" و "موظفند آنچه را که مردم بریتانیا به آن رأی دادند، عملی کنند". کریس میسون، خبرنگار سرویس سیاسی بی‌بی‌سی، می‌گوید لحن عصبانی انتقاد خانم می از آقای بلر قابل توجه است.

به گزارش این شبکه، نمایندگانی از حزب ملی اسکاتلند، حزب ولز، لیبرال دموکرات، حزب سبز، و همچنین برخی از نمایندگان حزب کارگر، از جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر و دولت در سایه، خواسته‌اند که عدم اعتماد به ترزا میرا رسماً در پارلمان به رأی بگذارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل