2161

نگاهی به پشت پرده مستند بهتان بی‌بی‌سی فارسی

4 سال قبل

هم رسانی

   مستند "بهتان" با موضوع ضد ایرانی توسط بی‌بی‌سی تولید شده است

شواهد نشان می‌دهد، مستند"بهتان" که توسط شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی تهیه گردیده، با پشت پرده‌ای کاملا سیاسی و ضد ایرانی همراه است.

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان است که کینه سختی از آیت الله روح الله خمینی، دارد. رهبری مقتدرانه و سازش ناپذیر این مرد در انقلاب اسلامی فوریه 1379 ایران بود که از نظر بسیاری از تحلیل گران در کنار حمایت مردم باعث فروپاشی رژیم غرب گرا و پادشاهی در ایران شد. با لحاظ کردن این پیش فرض بی‌بی‌سی فارسی همواره تلاش داشته است تا به تخریب چهره این مرد تاریخ ساز دست بزند.

این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفان غرب گرا و بهایی جمهوری اسلامی ایران در تازه‌ترین اقدام تخریبی خود برای لکه دار کردن چهره آیت الله خمینی به اصطلاح مستندی را با نام "بهتان" پخش کرده است. این مستند کینه ورزانه و کاملاً سفارشی توسط "حسین باستانی" از چهره‌های نزدیک به سرویس جاسوسی و امنیتی انگلستان و از مخالفان شناخته شده جمهوری اسلامی برای بی‌بی‌سی فارسی تهیه شده است.

مروری بر پرونده حسین باستانی در بی‌بی‌سی حاکی از آن است که این عضو اتاق فکر این شبکه همواره به ارائه تحلیل‌های جهت دار و کینه ورزانه با توسل به شیوه‌های مختلف عملیات روانی بر علیه رهبران جمهوری اسلامی و نهادهایی چون سپاه پاسداران و بسیج مشغول بوده است. رابطه باستانی با سرویس امنیتی انگلیس به سالهای حضور او در ایران و فعالت در روزنامه‌های غرب گرایی چون "شرق" باز می‌گردد.

جذب او در بی‌بی‌سی فارسی و تبدیل شدن باستانی به مغز متفکر عملیات ضد رهبران ارشد جمهوری اسلامی و نهادهای انقلابی و اطلاعاتی ایران در بی‌بی‌سی فارسی از سال 1387 و آغاز فعالیت تلویزیون ماهواره‌ای بی‌بی‌سی فارسی، بخش دیگری از سوابق این عنصر امنیتی است. این روزها با حضور روزیتا لطفی و تقویت بلوک بهایی‌ها و عناصر امنیتی وابسته به سرویس جاسوسی انگلیس در بی‌بی‌سی ، حضور باستانی و دادن تریبون به او در برنامه‌های مهم و تایم‌های طلایی آنتن زنده به شدت افزایش پیدا کرده است.

باستانی در این به اصطلاح مستند تازه خود ضمن ادعای اینکه در نگاه آیت الله خمینی و آیت الله خامنه‌ای و برخی روحانیون دیگر که او آنها را با ادبیاتی برچسب گونه "حکومتی" می‌خواند، ادعا می‌شود که "می‌شود برای حفظ نظام به مخالفان بهتان و تهمت زد". او در این باره مدعی می‌شود که "بهتان در نظامی که خود را یک حکومت دینی معرفی می‌کند، ریشه در نوعی برداشت مذهبی دارد"! باستانی همچنین با تحریف واقعیت‌ها و با انعکاس گزینشی و ناکامل برخی سخنان آیت الله خمینی نتیجه می‌گیرد که "آیت الله خمینی، در زمان اقامت خود در نجف، حداقل در یک نوبت تهمت زدن به روحانیونی که به عقیده او تفکرات انحرافی داشته‌اند را علناً جایز دانسته".

این حقوق بگیر دستگاه امنیتی انگلیس در ادامه کینه ورزی‌های کاملاً هدف دار خود در مستند بهتان بدون ارائه سند و بعضاً با استناد به سخنان و ادعاهای مخالفان جمهوری اسلامی می‌گوید "بعضی از فقهای معتمد آیت الله خامنه‌ای، رهبر فعلی جمهوری اسلامی هم، به صراحت تهمت زدن به اهل بدعت را جایز دانسته‌اند".

او سراغ روزنامه اثرگذار کیهان نیز می‌رود و با توسل به برخی تهمت‌های عناصر غرب گرا و غیر بی‌طرف ادعا می‌کند "انتشار تهمت بر مبنای مصلحت، در موضوعات امنیتی هم رویه کمابیش رایجی بوده است، که در ارتباط با برخی از موارد آن، روایت‌های قابل تاملی وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توان به ماجرایی در تابستان ۱۳۷۴ و دوره دوم ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی اشاره کرد؛ زمانی که که پس از بازگشت عبدالکریم سروش اسلام‌شناس منتقد از سفری به آلمان، روزنامه کیهان نوشت که آقای سروش در جریان سفر خود اطلاعات طبقه بندی شده در اختیار مسئولان آلمانی قرار داده است. عطاالله مهاجرانی معاون پارلمانی رئیس جمهور وقت روایت کرده که به دنبال انتشار این ادعا، در حاشیه جلسه‌ای با مدیران مسئول مطبوعات، از حسین شریعتمداری مدیرمسئول کیهان پرسیده مبنای اتهامی که روزنامه او منتشر کرده چیست. به گفته او، آقای شریعتمداری به‌سادگی پاسخ داده که اگر کسی دچار انحراف شد، می‌توان به او بهتان زد. مدیرمسئول کیهان، از سال ۱۳۷۲ به حکم آیت الله خامنه‌ای در این سمت قرار داشته و در طول ربع قرن اخیر، تهمت‌های امنیتی و اخلاقی بسیاری را علیه منتقدان حکومت منتشر کرده. شکایت‌های متهم شدگان به دستگاه قضایی نیز، نوعاً به جایی نرسیده است".

اما نکته جالب این مستند، اعتراف حسین باستانی به فعالیت سازمان دهی شده و پوششی خود برای تهیه بهتان است. او در این باره می‌گوید: "در همین ارتباط، من مدت‌ها پیش و مشخصاً از اسفند ۱۳۹۲ تا خرداد ۱۳۹۴، به عنوان یک کنجکاوی شخصی و تحت عنوان سیدحسین، بنده خدا، سوالی را برای ۱۱ مرجع تقلید شیعه فرستاده بودم تا واکنش آنها را مشاهده کنم."

برخی تحلیل گران و برخی اطلاعات دریافتی ما از یکی از کارکنان بی بی سی فارسی حاکی از آن است که مستند سفارشی بهتان بدون شک بی ارتباط با افشاگری‌های برخی رسانه‌های داخل ایران در خصوص ماهیت پشت پرده کارکنان و اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی در سالهای اخیر نیست. نگاهی به متن پرسش مطرح شده از سوی حسین باستانی با نام پوششی سید حسین، بنده خدا حکایت از بخشی از پشت پرده تهیه بهتان است.

"آیا مومنانی که غیرت دینی دارند مجاز هستند برای جلوگیری از تاثیرگذاری رسانه‌های ضاله بر افکار عمومی و برای آنکه کارکنان و سخنگویان چنین رسانه‌هایی را از چشم مردم و جوانان بیندازند، استثنائا در مواردی که اطلاعات کافی راجع به مفاسد این کارکنان و سخنگویان وجود ندارد علیه آنها از حربه تهمت -یعنی انتشار مطالبی که لزوماً صحت ندارند- استفاده کنند؟"

تبلیغات کم سابقه و گسترده این شبکه فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس یک هفته قبل از بر روی آنتن رفتن این مستند تخریبی، سند دیگری است که حکایت از ارتباط آشکار پخش مستند بهتان با تحت فشار قرار داشتن بی بی سی فارسی و تلاش عناصر فعال امنیتی در این رسانه بهایی برای تغییر زمین بازی و متهم کردن مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی و رسانه‌های این کشور به تهمت و دروغ پردازی علیه خود است.

کانال بی‌بی‌سی فارسی در تلگرام ضمن تبلیغ چندباره این مستند در معرفی بهتان با ادبیاتی کاملاً رادیکال و اتهام زنانه نوشت "استفاده حکومت ایران از انتشار تهمت –و حتی تهمت‌های جنسی– علیه منتقدان و دگراندیشان، حکایت آشنایی در دهه‌های گذشته است. حسین باستانی در مستند بهتان برای حفظ" ...

 به واقع بی‌بی‌سی و باستانی در این مستند به دنبال مظلوم نمایی و معرفی خواین نگاه در حالی است که بی‌بی‌سی از بدو تشکیل خود همواره به زدن تهمت و بهتان و خبررسانی‌های کذب و فتنه گرایانه و غیربی طرفانه علیه ایران مشغول بوده است.د به عنوان قربانیانیان سناریوی تهمت و بهتان جمهوری اسلامی هستند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل