2163

ناکامی نسخه بی‌بی‌سی فارسی برای ایران

3 سال قبل

هم رسانی

   شکست مذاکرات رهبران کره شمالی و آمریکا

مذاکرات آمریکا و کره شمالی در شرایطی ناکام مانده است که شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به دنبال پیچیدن نسخه مشابه آن برای ایران بوده است.

علی رغم تمامی تبلیغات رسانه‌های فارسی زبان ماهوره ای مخالف جمهوری اسلامی مانند بی‌بی‌سی فارسی برای اثرگذار بر افکار عمومی ایرانیان پس از دیدار رهبران آمریکا و کره شما و برخی توافق‌های یه ظاهر صورت گرفته بین آنها و معرفی راه حل سازش به عنوان تنها راه موجود، با گذشت بیش از ۶ماه از دیدار سران آمریکا و کره شمالی و توافق دو طرف درباره «خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره»، این روزها خبرهای خوبی از این ماجرا به گوش نمی‌رسد. در تازه‌ترین تحول، خبرگزاری دولتی کره شمالی بر لزوم خروج سلاح‌های اتمی آمریکا از کره جنوبی تاکید کرده است. خبرگزاری دولتی کره شمالی با انتشار یک یادداشت اعلام کرد که خلع سلاح اتمی این کشور در مذاکرات با آمریکا منوط به آن است که واشنگتن سلاح‌های اتمی خود در کره جنوبی را از منطقه خارج کند.

در یادداشت خبرگزاری دولتی کره شمالی به دیدار ۲۲ خرداد رهبر این کشور با رئیس‌جمهور آمریکا در سنگاپور اشاره شده است. دیدار «کیم جونگ اون» و «دونالد ترامپ» با انتشار بیانیه ۴ بندی پایان یافت. در بخشی از این بیانیه بر «خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره» تاکید شده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی امروز اعلام کرد: وقتی ما بر شبه جزیره کره تاکید کردیم، این مفهوم شامل کره شمالی به اضافه سرزمین کره جنوبی می‌شود که در آن سلاح‌های اتمی آمریکا و دیگر اشکال نیروهای تجاوزگری مستقر هستند. این مهم در حالی بود که پیشتر بی‌بی‌سی فارسی و رسانه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان مدعی عقب‌نشینی کره شمالی در برابر آمریکا شده بودنند. در ادامه این رسانه کره شمالی افزود: «وقتی ما بر خلع سلاح اتمی تاکید کردیم، باید به درستی این نکته درک شود که این موضوع به معنای برچیده شدن همه عوامل تهدید اتمی است و فقط شامل (کره) شمالی و جنوبی نمی‌شود بلکه شامل همه مناطق همسایه هم می‌شود.

در بخش دیگری از این یادداشت ضمن رد درخواست آمریکا برای «خلع سلاح اتمی یکجانبه» کره شمالی تاکید شده که فشارهای این کشور سبب نمی‌شود که پیونگ یانگ برنامه اتمی خود را کنار بگذارد. خبرگزاری دولتی کره شمالی همچنین تاکید کرد که واشنگتن باید از توهمات خود دست بردارد.

این مهم در حالی است که پیشتر بی‌بی‌سی فارسی ضمن برجسته سازی توافق و دیدار میان رهبران آمریکا و کره شمالی این الگو را به عنوان تنها راه حل بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی ایران معرفی می کردند. اتاق فکر این رسانه انگلیسی و نزدیک به بهاییان غرب گرای مخالف جمهوری اسلامی بدون اشاره به عهدشکنی آمریکا و خروج از برجام، تنها راه پیش روی ایران را تن دادن به سازشی جدید می‌دانست. بی‌بی‌سی فارسی اینگونه نشان می‌داد که تنها راه حل مشکلات اقتصادی مردم عقب نشینی تهران از نفوذ منطقه‌ای و کنارگذاردن توان موشکی و دفاعی خود است. اما نکته جالب این روزها عدم اعتراف بی‌بی‌سیفارسی به شکست راه حل مذاکره با آمریکا پس از ناکامی برجام و روند مذاکرات با کره شمالی است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل