2175

خروج نظامیان آمریکا از سوریه و نارضایتی بی‌بی‌سی

4 سال قبل

هم رسانی

   خروج نظامیان آمریکایی از سوریه

تصمیم دولت آمریکا برای خروج نظامیانش از سوریه با واکنش و ناراحتی شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی همراه شد.

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه‌های غربی نزدیک به مخالفان جمهوری اسلامی ایران است که از همان آغاز بحران در سوریه حمایت تمام قد خود را از براندازی رژیم بشار اسد با حمایت از گروه‌های تروریستی مخالف حکومت سوریه و تخریب حضور مستشاری جمهوری اسلامی در سوریه نشان داد.

بی‌بی‌سی همچنین از جمله رسانه‌های غربی بود که همواره خواستار دخالت نظامی مستقیم آمریکا در سوریه به منظور تضعیف دولت مرکزی این کشور و جمهوری اسلامی ایران بود. لذا با انتشار خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و بر باد رفتن بیش از 7 سال رویکردهای شکست خورده رسانه‌ای‌ای خود، شاهد ابراز نگرانی شدید این رسانه انگلیسی از این اتفاق بودیم. به طور مثال صفحه ناظران می گویند بی‌بی‌سی فارسی با انتشار مطلبی از حسین آقایی به ابراز نگرانی در خصوص تبعات خطرناک خروج آمریکا از سوریه که گفته می‌شود با توافق صورت گرفته با ترکیه انجام گرفته است پرداخت.

آقایی در این مطلب ضمن انتقاد و گلایه از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه می‌نویسد: "برخی بر این باورند که تصمیم او مانند هدیه کریسمس به ولادیمیر پوتین و خیانتی بزرگ به کردهای سوریه بود که برای نابودی داعش جنگیدند و البته خبری مسرت بخش برای ایران و ترکیه تا این دو کشور از خلأ امنیتی آتی در سوریه برای پیشبرد جاه طلبی‌های ژئوپلیتیکی خود استفاده کنند". او در ادامه مدعی است که: "به نظر می‌رسد خروج نظامیان آمریکایی بیش از آنکه سوریه را به بازگشت صلح و ثبات امیدوار کرده باشد به ابهام‌ها و تردیدها درباره آینده این کشور دامن زده است".

آقایی در ادامه ضمن اشاره به خیانت آمریکایی‌ها در حق کردها به عنوان متحدان خود در سوریه می‌نویسد: "نظر به اینکه این تصمیم در اوج فشارهای ترکیه بر ایالات متحده برای توقف حمایت از نیروهای کرد یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) و نیز در سایه احتمال حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شرق فرات صورت گرفته است، بسیاری دلیل اصلی اتخاذ چنین تصمیمی را ناشی از همین فشارها و تهدیدها و زد و بندهای احتمالی میان رئیس‌جمهور ترکیه و همتای آمریکایی‌اش می‌دانند."

اما نکته جالب این مقاله تلاش نویسنده آن برای تحریف واقعیت و تضعیف موقعیت پیبروزمندانه ایران در بحران سوریه در انتهای یادداشت خود است. حسین آقایی در این باره مدعی می‌شود که: "بی گمان بیشترین ابهام‌ها درباره تبعات احتمالی تصمیم ترامپ به آینده حضور نظامی ایران در سوریه مربوط می‌شود، آینده‌ای که در سایه بحران‌های داخلی و خارجی که تهران با آن‌ها دست به گریبان است، تیره و تار به‌نظر می‌رسد".

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل