2177

رسوایی تازه فیسبوک و آشکار شدن دروغ‌های بی‌بی‌سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

   رسوایی دوباره فیسبوک در خصوص حفظ حریم خصوصی کاربران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در شرایطی از نقض حریم خصوصی کاربران در شبکه‌های اجتماعی ایرانی خبر می‌دهد که فیسبوک درگیر رسوایی سریالی در این رابطه است.

رسانه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای به محوریت بی‌بی‌سی فارسی همواره تلاش داشته‌اند تا شبکه‌های اجتماعی بومی ایران را متهم به نقض حریم خصوصی کاربران کنند. همچنین به طور همزمان آن‌ها به تمجدید از امکانات و امنیت شبکه‌های اجتماعی غربی دست زده‌اند. این راهبرد رسانه‌ای با هدف کاهش سطح اعتماد عمومی ایرانیان به شبکه‌های اجتماعی داخلی و تداوم سرقت اطلاعات کاربران ایرانی از سوی نهادهای امنیتی و شبکه‌های اجتماعی غربی انجام شده است.

علی رغم تمامی این ادعاها اما به نظر می‌رسد که این روزها با رسوایی‌های پی در پی شبکه‌های اجتماعی غربی بسیاری از این ادعاها و دروغ پردازی‌های اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی رنگ باخته است. در تازه‌ترین رسوایی‌هایی از این دست، دادستان کل واشنگتن، پایتخت آمریکا شکایتی را علیه شبکه اجتماعی فیس بوک تقدیم دادگاه کرده است.کارل رسین فیس بوک را متهم کرده که اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر را برخلاف مقررات به شکل عمده فروشی به شرکت کمبریج آنالتیکا واگذار کرده است.

این پرونده نخستین برخورد جدی قضایی با فیس بوک بر سر این رسوایی در آمریکاست. در این رسوایی فیس بوک متهم شد که اطلاعات ده‌ها میلیون کاربر را بدون اطلاع آنها برای تبلیغات سیاسی و انتخاباتی در اختیار کمبریج آنالتیکا قرار داده است. محاکم قضایی در انگلستان هم فیس بوک را به خاطرهمین پرونده 500 هزار پوند جریمه کرده‌اند.

 همزمان، نیویورک تایمز در گزارش تازه‌ای جزییاتی را منتشر کرده که نشان می‌دهد فیس بوک چگونه اطلاعات کاربران خود را بدون رضایت آنها در اختیار شرکت‌هایی مانند آمازون، اپل و مایکروسافت گذاشته است. به گزارش این روزنامه، تنها غول‌های دنیای فناوری مشتری فیس بوک نیستند و شرکت‌های خودروسازی، فروشگاه‌های آنلاین و حتی خود نیویورک تایمز هم در میان دریافت کنندگان اطلاعات بوده‌اند.

به نوشته نیویورک تایمز، فیس بوک به این شرکت‌ها اجازه داده که متن پیام‌های خصوصی کاربران را بخوانند و به مشخصات و فعالیت‌ها و راه‌های تماس با دوستان این کاربران دسترسی پیدا کنند. در حال حاضر، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، کمیسیون فدرال تجاری و وزارت دادگستری آمریکا هم در حال بررسی عملکرد فیس بوک هستند. در ایرلند هم پرونده بزرگی علیه این شبکه به دلیل نقض‌های امنیتی درجریان است که متخصصان آن را آزمون بزرگی برای وضع مقررات تازه در حوزه حریم شخصی در اتحادیه اروپا خوانده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل