2190

حمله تند بی‌بی‌سی به "جرمی کوربین" به بهانه حقوق بشر ایران

4 سال قبل

هم رسانی

اخیرا "نایجل فاراژ" رهبر سابق حزب استقلال انگلیس (یوکیپ) که به دلیل اختلافات داخلی قادر به عضویت در حزبی که روزی آن را تأسیس کرد، نشده و به دلیل برخورداری از دیدگاه‌های افراطی ازصحنه سیاست رانده‌شده است، رهبر دومین حزب سیاسی انگلیس را به حمایت از ایران متهم کرد.
فاراژ که این روزها به شغل مجری‌گری در شبکه رادیویی «ال.بی.سی» مشغول است طی یادداشتی که در نشریه ساندی اکسپرس منتشر شد، ایران را یک قدرت اتمی و 'تهدید جدی برای امنیت دنیا' خواند که 'جرمی کوربین' از آن حمایت می‌کند.
وی نوشته است: من تمام رسانه‌ها را جستجو کردم اما اثری نیافته‌ام که نشان دهد کوربین، فردی که به او با عنوان نخست‌وزیر آینده یاد می‌شود، در مورد این بحران اظهارنظری کرده باشد.
این فعال سیاسی مدعی شد 'ایران از غرب متنفر است و برای سربازان بریتانیایی و آن‌هایی که از خاک این کشور حمایت می‌کنند آرزوی مرگ می‌کند'. این در حالی است که به گفته او کوربین در برابر این رفتار ایران سکوت کرده و سخنی به زبان نمی‌آورد.
فاراژ در ادامه به سمیناری که در سال 2014 در مرکز اسلامی انگلیس به مناسبت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، اشاره و عنوان کرد کوربین در این مراسم سخنانی را در حمایت از ایران مطرح کرد.
این فعال سیاسی ابراز داشت، 'کوربین به‌رغم توقف همکاری با شبکه تلویزیونی پرس تی وی، اما با شرکت در سمینارهایی که اهداف مشکوک او را حمایت می‌کند مخالفتی ندارد'. او دراین‌باره به حضور رهبر حزب کارگر در مراسم رونمایی از کتاب فردی به نام 'حاتم بازیان' در لندن علیه رژیم صهیونیستی اشاره کرد و افزود: این مراسم با همت کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس برگزار شد.
فاراژ که روابط عمیق و دیرینه‌ای با گروه‌های صهیونیستی دارد، در ادامه یادداشت خود افزود: کوربین خود را یک پیرمرد موقر 68 ساله معرفی می‌کند که جز خیر نمی‌خواهد. او از خود تصویر فردی صلح‌دوست و فاقد هرگونه تعصبی را ترسیم می‌کند که درگیر مبارزه برای حقوق طبقه کارگر، محرومان و تمامی اقلیت‌هاست؛ اما زمانی که حمایت او از ایران را در کنار سایر مسائلی که از آن‌ها حمایت می‌کند می‌گذاریم، ادعای او باطل می‌شود.
فاراژ که از اندیشه‌های پوپولیستی شدیدی برخوردار است، نقش مؤثری در شکل‌دهی گرایش مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی سال 2016 ایفا کرد و اولین سیاستمداری بود که پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، راهی واشنگتن شد. وی همان زمان ابراز آمادگی کرد که برای دیدار رهبران انگلیس و آمریکا که در آن زمان در اثر اظهارات دیوید کامرون نخست‌وزیر پیشین انگلیس در مخالفت باسیاست‌های افراطی ترامپ شکراب شده بود میانجیگری کند؛ با این ‌حال «ترزا می» پیشنهاد او را رد کرد و اظهار داشت که روابط راهبردی دو کشور نیازی به میانجیگری فرد افراطی چون وی ندارد.
در فضای رسانه ای انگلیس هم پس از یادداشت فاراژ علیه جرمی کوربین شبکه بی بی سی به خصوص در بخش فارسی این شبکه تند ترین انتقادها را علیه کوربین مطرح کرد. بی بی سی در حالی کوربین را به سکوت در برابر نقض حقوق بشر در ایران متهم کرد که نه تنها این شبکه بلکه شخص اول انگلیس یعنی ملکه این کشور در برابر نقض حقوق بشر در یمن، بحرین، میانمار، عربستان و حتی اخیرا در کشوری همچون فرانسه در پی اعتراضات مردمی سکوتی مرگ بار را در پیش گرفته اند. و حتی به حمایت از دولتی همچون دولت سعودی ادامه داده اند و این کشور جز تامین کنندگان اصلی سلاح برای سعودی در جنگ یمن بوده است.
از نوع برخورد بی بی سی با کوربین کاملا این مشخص می شود که این شبکه در پی حذف رقیب سیاسی خود در انگلیس است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل