2191

سانسور سخنان سخنگوی قوه قضاییه علیه صحبتهای گستاخانه وزیر امور خارجه انگلیس

4 سال قبل

هم رسانی

   سانسور در بی‌بی‌سی فارسی

به دنبال بازداشت و محکومیت نازنین زاغری در ایران به جاسوسی شاهد آن بودیم که بلافاصله رسانه های غربی و از جمله بی‌بی‌سی فارسی با تبلیغات گسترده سعی کردنند که این شخص را فردی بی گناه جلوه دهند.
بی‌بی‌سی فارسی در این میان بارها ضمن مطرح کردن ادعای بی گناهی خانم زاغری مدعی شد که او تنها برای ملاقات خانواده خود به ایران سفر کرده است.

این مظلوم نمایی ها و تلاش برای حمایت از یک جاسوس البته به اینجا نیز ختم نشد. همداستان با رسانه های انگلیسی در سناریویی از پیش طراحی شده، مقام های انگلیسی نیز بارها بر این ادعاها تأکید کرده و خواستار آزادی نازنین زاغری شدنند. در ادامه همین تلاش ها بود که چندی قبل وزیر امور خارجه انگلستان ضمن سفر به ایران و دیدار با برادر و دختر این جاسوس دوتابعیتی، در سخنانی مداخله آمیز ضمن تهدید ایران، خواستار ازادی فوری نازنین زاغری شد. این رفتارهای تحریک کنند و خلاف شأن دیپلماتیک بلافاصله توسط بی‌بی‌سی فارسی که از آن به عنوان رسانه ای نزدیک به بهاییان مخالف جمهوری اسلامی یاد زمی شود و بودجه آن توسط دولت انگلستان تأمین می¬شود، برجسته شد. 

البته وزیر امور خارجه گستاخ انگلستان در همان سفر و در دیدار با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران پاسخی دندان شکن و قاطع را دریافت کرد که خروجی آن اگرچه از سوی بی‌بی‌سی فارسی تقریباً مورد سانسور قرار گرفت اما گزارش این وزیر انگلیسی در پارلمان این کشور و ابراز ناامیدی از آنچه که او "گشایش در پرونده خانم زاغری" خوانده بود هویدا گشت. البته این امر پایان ماجرا نبود. 

در روزهای اخیر بار دیگر وزیر امور خارجه گستاخ رژیم لندن که هنوز در ادبیات استعماری به سر می برد دست به تهدید ایران زد که بلافاصله مورد توجه اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی قرار گرفت. جالب آنکه در پاسخ به این سخنان گستاخانه در نشستی خبری درر ایران، سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که وزیر خارجه انگلیس در هفته های اخیر ما را تهدید کرده است و خواستار آزادی نازنین زاغری شده است، گفت: غلط کرده که تهدید کرده است. آزاد کردن و نکردن زاغری ربطی به دخالت آنها ندارد.

این سخنان قاطعانه سخنگوی قوه قضاییه ایران نیز بار دیگر با سانسور بی‌بی‌سی فارسی مواجه شد تا عملاً این رسانه انگلیسی ثابت کند که در رویکردهای رسانه ای خود روندی بی طرفانه و شفاف را دنبال نمی کند. بی‌بی‌سی فارسی بار دیگر اثبات کرد که ادعای اطلاع رسانی حرفه¬ای، شفاف و بی طرفانه تنها ادعایی بیش از سوی اتاق فکر گردانندگان آن نیست.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل