2192

خشم بی‌بی‌سی از نامه "فرهاد میثمی" به وزارت خارجه آمریکا

3 سال قبل

هم رسانی

   فرهاد میثمی

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»
او در بخشی از نامه خود اینگونه نوشته است:
«داشتم روزنامه را ورق میزدم که ناگهان چشمم بر مطلبی افتاد و همان جا خشکش زد! از قرار معلوم، وزارت امور خارجه ترامپ خواستار «آزادی» این مطالعه گر / کنش گر کوچک مدنی شده بود. در عجب شدم که آخر چه نسبتی می توان یافت بین «امور خارجه ترامپ» و «آزادی» و «اینجانب!»

مایک پمپئو (وزیر امور خارجه ترامپ) تا پیش از انتصاب به این سمت، از طرفداران پرو‌پاقرص تز «ایران را بمیاران کنید!» بود. حال، مفهوم «آزادی» از نظر سیستمی با چنین نظرگاهی، چه نسبتی می‌تواند داشته باشد با مفهوم «آزادی» از نظر یکی از هزاران هزار فرزندان «ایران» که چو ایرانِ جان شان نباشد تن شان مباد.»

میثمی سپس در ائامه نامه آورده است:
«ترجیح می‌دهم تمام عمر در حبس [اینچنینی] بمانم و زندگی‌ام را صرف تلاش اصلاحگرانه خطاهایشان سازم، اما لحظه‌ای مشمول ننگ حمایت پیمان شکنانی قرار نگیرم که با پشت کردن به تمام اصول حقوق و اخلاق، از توافق خردمندانه و صلح جویانه «برجام» خارج شدند و باز تحمیل تحریم‌های غیر انسانی، میلیون‌ها تن از هموطنان مرا به زیر خط فقر کشانده‌اند.

بیشتر جای آن دارد که ما فرزندان ایران، آرزوی «آزادی» هر چه سریعتر ملت بزرگ آمریکا را از این بلای عظیم نابخردی و آرزوی بازگشت‌شان به دوره خردورزانه پیشین را بداریم؛ که تداوم این وضع، نه فقط برای دو ملت، بلکه برای تمام «بشریت» مایه رنج و خسارات روزافزون خواهد بود.

در واکنش به این نامه که در فضای رسانه ای اپوزوسیون خارج نشین سر و صدای زیادی را بر پا کرد شبکه بی‌بی‌سی فارسی در برنامه شصت دقیقه خود گزارش مفصلی را با حضور کارشناسان بر روی آنتن خود برد. بی‌بی‌سی فارسی که کاملا مشخص بود انتظار یک چنین نامه ای را از سوی میثم فرهادی نداشت تمام تلاش خود را در این برنامه معطوف به تخطعه آن کرد. بی‌بی‌سی در بخشی از گزارش فرهادی را متهم به سندرم استکهلم کردبه این معنا که گروگان با گروگان گیرها رفیق شده و حتی عاشق آن ها می شود. خشم بی‌بی‌سی بیشتر از آن سو بود که فرهادی با نامه خود ابتدا به ساکن ادعاهای حقوق بشری غرب را زیر سئوال برده بود و در ادامه خیلی محترمانه به غرب و اپوزوسیون خارج نشین گفته است مسائل داخلی ما به شما ربطی ندارد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل