2199

سانسور بی‌بی‌سی از آثار تحریم ها بر دانشجویان ایرانی در انگلستان

3 سال قبل

هم رسانی

   سانسور بی‌بی‌سی از آثار تحریم ها بر دانشجویان ایرانی در انگلستان

علی رغم سکوت و سانسور رسانه ای بی‌بی‌سی فارسی، همکاری بانک‌های اروپایی با تحریم‌های آمریکا وضعیت دشواری را برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس رقم زده است.
روزنامه «گاردین» گزارش داده دانشگاه‌های انگلیس برخی از دانشجویان ایرانی‌تبار خودشان را که به دلیل تحریم‌های بانکی آمریکا قادر به پرداخت به موقع شهریه خود نبوده‌اند تهدید به تعلیق از تحصیل کرده‌اند.

پارسا سادات، دانشجوی حقوق دانشگاه «ریدینگ» یکی از دانشجوهایی است که ممکن است به همین دلیل قادر به اتمام تحصیلش نباشد. او قادر به پرداخت شهریه خود نبوده است. گاردین نوشته خانواده او قادر به تأمین هزینه شهریه او هستند، ولی به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند مبلغ شهریه را انتقال دهند. دانشگاه به پارسا گفته که در زمان تعطیلات کریسمس به تهران سفر کرده و ۵۳۵۰ پوند شهریه دانشگاه را به صورت نقدی همراه خودش بیاورد. یکی از مقام‌های دانشگاه در ایمیلی او را تهدید کرده در صورتی که در موعد مقرر شهریه را پرداخت نکند، ترم او تعلیق خواهد شد.

این دانشجو گفته دست‌کم ۶ بار تا حالا به او هشدار داده شده در صورتی که شهریه‌اش را پرداخت نکند، وضعیت تحصیلی‌اش معلق خواهد شد. او دانشجوی سال آخر است و دو سال گذشته، ۳۰۶۰۰ پوند برای تحصیلاتش در این دانشگاه هزینه کرده است. 

مای ساتو، یکی از اساتید دانشگاه «ریدینگ» گفته درخواست دانشگاه از پارسا برای انتقال این وجوه به صورت نقد، اقدامی قابل انتقاد است و دانشگاه را در معرض انتقاد قرار می‌دهد. او گفته دانشگاه در اینجا فرصتی در اختیار دارد تا در برابر بی‌عدالتی آشکاری که نتیجه سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران است ایستادگی کند.

انعکاس این گزارش ها در روزنامه های انگلیسی در حالی است که بی‌بی‌سی فارسی که در ساده ترین مباحث دست به اطلاع رسانی در این خصوص می زند با توجه به منافع خود به سانسور اینگونه برخوردها دست می زند. این رفتارهای سیاسی اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی در حالی است که این رسانه وابسته به رژیم انگلستان و نزدیک به بهاییان غرب گرای مخالف جمهوری اسلامی همواره ادعای بی طرفی و اطلاع رسانی مستقل را داشته است. البته این ادعا با مروری ساده بر رفتارهای گزینشی بی‌بی‌سی فارسی خود گوای واقعیت پشت پرده این رسانه و گردانندگان مثلاً ایرانی آن است. در ماه های اخیر با تقویت جایگاه روزیتا لطفی و حذف تمامی منتقدان او در بی‌بی‌سی فارسی شاهد تشدید سانسور در این رسانه بوده ایم.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل