2204

دهمین سالگرد تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی و چالش فرارو

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از صفحات شخصی پرسنل بی‌بی‌سی در فضای مجازی

تلویزیون، سایت و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی همواره مورد نقد کارشناسان قرار گرفته است؛ بخش تلویزیونی اخیرا دهمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت. از طرفی این رسانه شاید در حال سپری کردن یکی از خاص ترین سال های فعالیت خود باشد.

راه اندازی بخش تلویزیونی بی‌بی‌‌سی فارسی از ابتدای راه اندازی مورد انتقادات جدی قرار داشته و همواره متهم به تشویش اذهان عمومی بوده. مهم ترین دلیلی که این نظریه را به ذهن متبادر می کند تاریخ تاسیس این شبکه تلویزیونی است که در بحبوحه انتخابات حساس و تنش زای 1388 بود و به نوبه خود در جریان اغتشاشات قبل و بعد از انتخابات به ابزاری جهت تقویت شدت صدای معترضان تبدیل شد و بیشتر به تریبونی جهت بیان نظرات مخالف جمهوری اسلامی ایران مبدل گشت.

پرسنل قدیمی و کارکنان اولیه این رسانه که عمدتا از سایر رسانه های مخالف جمهوری اسلامی ایران جذب شدند تا چند ماه قبل همگی قریب به یک دهه در راستای سیاست های وزارت امور خارجه انگلیس و بی‌بی‌سی فارسی فعالیت نمودند و پس از اخراج صادق صبا (مدیر اسبق بی‌بی‌سی فارسی که به رادیو فردا منتقل شد) و روی کار آمدن رزیتا لطفی به مشکل جدی در سیستم های داخلی همکاری برخورد کردند و مجبور به استعفا گشتند. دهمین سالگرد بی‌بی‌سی فارسی شاید به نوعی یک پوست اندازی و نوسازی و بروزرسانی محسوب شود. هرچند که تغییر و تحولات غالبا با مذاق مخاطبین خوش نیامده و از اختلافات بوجود آمده میان مدیریت جدید و پرسنل پر سابقه رضایتمند نیستند. اکثر مخاطبان معتقدند مشکلات داخلی تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی که منجر به خروج نیروهای قدیمی و محبوب تر این رسانه شده است از کیفیت و جذابیت برنامه ها کاسته و عمده ی این اتفاقات ناشی از سوء مدیریت "رزیتا لطفی" می باشد.

یکی از مشکلاتی که تمام پرسنل این رسانه را درگیر خود نموده حجم کاری بسیار بالا در این کانال تلویزیونی است. در سال‌های اخیر بارها مشاهده شده پرسنل این شبکه به دلیل «به بیگاری گرفته شدن» تحصن نموده و اعتراض کرده اند. از طرف دیگر مدیریت جدید بی‌بی‌سی فارسی به عنوان یک شخص بهائی بیشتر در صدد پر رنگ نمودن نقش افراد کلیدی بهائی‌مسلک در سیستم است. لذا پرسنل قدیمی این اتفاق را برنتابیده و نهایتا مجبور به انزوای کاری یا استعفا گشته اند.

حجم کاری بسیار بالا و بیگاری گونه ی پرسنل این رسانه به حدیست که اگر هر زمان به صفحات شخصیشان در فضای مجازی و صفحات اجتماعیشان سر بزنید، خواهید دید تمام مطالبشان بازنشر اخبار و مطالب تلویزیون و سایت بی‌بی‌سی فارسی است و حتی در صفحات شخصی‌شان مجبور به کار کردن برای این رسانه انگلیسی هستند و اجازه ارسال مطالب شخصی خود را ندارند. پرسنل این رسانه تمام 24 ساعت شبانه روز باید در خدمت این رسانه قرار داشته باشند؛ و وضعیت زندگی اغلب ایشان از حد متوسط پایین تر است. مجموع این اتفاقات منجر به استعفای تعداد زیادی از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی گشته و اکنون در دهمین سالگرد این رسانه بی بی سی فارسی را با چالش کاهش محبوبیت و مقبولیت روبروست و باید دید رزیتا لطفی در کنار فشار آوردن ها و خارج کردن زندگی عادی پرسنلش، چه روش هایی برای ایجاد یا بازگرداندن محبوبیت از دست رفته اش اتخاذ خواهد کرد؟!


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل