2216

تطهیر خاندان سلطنتی ایران بعد از 40 سال همچنان از سوی بی‌بی‌سی ادامه دارد

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از اشرافی گری خاندان سلطنتی

شبکه بی‌بی‌سی فارسی اخیرا در گزارشی که به مناسبت 26 دی، روز فرار محمدرضاه شاه از ایران تهیه کرده مدعی شد: وقتی شاه از ایران رفت هیچ چیزی با خود نبرده و برای اثبات ادعای خود به گفته های فرح پهلوی، همسر شاه و گزارشی از بی‌بی‌سی در سال 57 درباره باقی ماندن وسایل در داخل کاخ ها استناد کرده است.
بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استناد به گزارش بی‌بی‌سی در سال 57 از فضای کاخ باقی ماندن مبل ها و گلدان ها و قاب عکس ها را به معنای عدم خروج اموال ملت ایران توسط خاندان ساطنتی می داند و سعی می کند به گفته خود ادعاهای انقلابیون در زمینه را باطل جلوه دهد. این در حالی است که به هنگام فرار فقط ۳۸۴ چمدان طلا و جواهرات و عتیقه توسط فرح از کشور خارج شد. و جالب اینجاست که رضا پهلوی، فرزند شاه مخلوع چندی پیش در گفتگویی با صدای آمریکا، پس از تلاش ناموفق برای فرار از پاسخ به سوال مجری، مدعی شد میزان پولی که پدرش[به تنهایی] به هنگام مرگ داشته، 62 میلیون دلار بوده است.

در رابطه با ثروت محمدرضا پهلوی، ارقام و اعداد نجومی بسیاری روایت شده است. موثق ترین آمار ارائه شده، در سال 1391 توسط روزنامه «فایننشال‌تایمز» به مناسبت بیداری اسلامی در کشورهای عربی و میزان دارایی های خارج شده از سوی دیکتاتورهای فراری از کشورهای مختلف اعلام شده به این شرح است:
«محمدرضا پهلوی، شاه مخلوع ایران ۳۵ میلیارد دلار دارایی از ایران خارج کرده است، به نظر می‌رسد این رقم متعلق به خروج مستقیم دارایی به شکل ارز از کشور باشد و املاک و سهام خاندان پهلوی در خارج از کشور در آن محاسبه نشده است.»

همچنین روزنامه‌ی «نیویورک‌تایمز» در تاریخ دهم ژانویه‌ی 1979، با استناد به گفته‌ی منابع بانکی جهانی نوشت که مبلغی بین دو تا چهار میلیارد دلار تنها در طول این دو سال آخر (1356 و 1357) از سوی خانواده‌ی سلطنتی ایران به آمریکا منتقل شده است.

همچنین اردشیر زاهدی، در خاطرات خود چنین نوشته است:
«دادستان تهران در زمان شریف امامی، فهرست دقیقی از افرادی که پول‌هایی را به‌شکل ارز خارج کرده بودند، استخراج کرد. در میان این فهرست، شخص اعلیحضرت تا آن زمان 31میلیارد دلار از کشور خارج کرده بود.»
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل