2229

بی‌بی‌سی فارسی؛ انتقاد شدید رئیس جمهور عراق از سخنان ضدایرانی ترامپ

4 سال قبل

هم رسانی

   برهم صالح رئیس جمهور عراق

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی برهم صالح رئیس جمهور عراق، به سخنان همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد که گفته بود، نظامیان آمریکایی در عراق می‌مانند تا حواسشان به ایران باشد. برهم صالح گفت: (دونالد) ترامپ از عراق اجازه‌ای نگرفته که نیروهای آمریکایی در خاک این کشور مراقب ایران باشند.
صالح افزود: رئیس جمهور آمریکا با هیچ کس در دولت عراق درباره نقش اضافه نیروهای آمریکایی در عراق صحبت نکرده است. رئیس جمهور عراق که در «همایش گفت‌وگوی مرکز رافدین» صحبت می‌کرد، توضیح داد که «نیروهای آمریکایی در عراق بر اساس توافق نظامی بغداد-واشنگتن، در عراق حضور دارند و مأموریت آنان مبارزه با تروریسم است. دولت منتظر است که [از طرف آمریکایی] درباره تعداد نیروهای آمریکایی و مأموریت آنان در عراق، توضیحاتی بشنود». همچنین حزب الله عراق نیز با صدور بیاینه ای شدیدالحین ضمن انتقاد از سخنان رئیس جمهور آمریکا به این کشور هشدار دادنند که اگر از خاک عراق برای تهدید همسایگان عراق استفاده شود دست متجاوزان را قطع خواهند کرد. حزب الفتح عراق نیز با صدور بیانیه ای از سخنان دونالد ترامپ به شدت انتقاد کرده است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه «سی‌بی‌اس»، با بیان اینکه قصد ندارد نیروهای نظامی آمریکا را از عراق خارج کند، گفت: «ما برای ساخت این پایگاه [در عراق] هزینه هنگفتی کرده‌ایم. می‌خواهیم آن را حفظ کنیم. یکی از دلایلی که می‌خواهم نگهش دارم، این است که می‌خواهم کمی حواسمان به ایران هم باشد، چون ایران مشکلی واقعی است.

نکته جالب پاسخ رئیس جمهور و گروه های عراقی به سخنان مداخله گرایانه رئیس جمهور عراق آن است که همواره از سوی جریان غرب گرا و بی‌بی‌سی فارسی به حضور مستشاری و نفوذ ایران در عراق خرده گرفته می شد و از سوی این رسانه انگلیسی این اقدام های ایران بی فایده و نوعی ایجاد هزینه برای منافع ملی و مردم این کشور توصیف می شد. همچنین این رسانه انگلیسی نزدیک به بهاییان غرب گرای مخالف جمهوری اسلامی همچنین بارها تلاش کرده بود تا با تفرقه افکنی و تحریک احساسات ناسیونالیستی به ایجاد دوقطبی و تضاد میان دو ملت و دولت ایران و عراق دست بزند.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل