3200

بی‌بی‌سی؛ چهار میلیون کودک در افغانستان به کمک نیاز دارند

4 سال قبل

هم رسانی

   کودکان افغانستانی

به گزارش بی‌بی‌سی، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرده که چهار میلیون کودک در افغانستان به کمک نیاز دارند و درمیان این کودکان، ۵۰۰ هزار نفر به کمک فوری نیاز دارند.
این نهاد بین‌المللی، با برگزاری نشستی در ولایت هرات در غرب افغانستان از جامعه جهانی خواست که برای رسیدگی به وضعیت این کودکان، ۵۰ میلیون دلار کمک کنند.
به گفته یونیسف، این کودکان به دلیل ادامه جنگ، ناامنی و خشکسالی به ویژه در غرب افغانستان با مشکلات جدی روبرو هستند. قرار است از این مقدار پول حدود ۲۶ میلیون دلار برای مبارزه با سو تغذیه، هفت میلیون دلار برای تهیه آب آشامیدنی سالم، هفت میلیون دلار برای آموزش، پنج میلیون دلار برای حفاظت از کودکان، دو و نیم میلیون دلار برای بهداشت و دو میلیون دلار نیز برای هماهنگی و وضعیت اضطراری مصرف شود.

فریدون آرین، سخنگوی یونیسف در کابل به بی‌بی‌سی گفت که این کمک‌ها بیشتر در ولایت‌های هرات در غرب، غوردر مرکز و بادغیس در غرب افغانستان به کودکان داده خواهد شد. بر اساس اعلام یونیسف هزاران خانوار در این ولایت‌ها به دلیل خشکسالی و ناامنی آواره شده‌اند.

به گفته آرین خشکسالی، ناامنی و جنگ باعث شده که این کودکان از محل‌های اصلی زندگی خود رانده شوند. نبود امکانات اولیه زندگی، عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، سو استفاده جنسی از کودکان و انجام کارهای شاق، محرومیت از آموزش، مشکلات عمده کودکان افغانستان است.

یونیسف می‌گوید که در سال گذشته میلادی برای یک میلیون کودک افغان آب آشامیدنی سالم فراهم کرده، ۱۳ میلیون کودک را نیز در برابر بیماری فلج کودکان واکسن زده و زمینه رفتن یک میلیون کودک را به مدرسه فراهم کرده است. بر اساس اعلام این نهاد به حدود ده میلیون کودک نیز برای نجات از سو تغذیه غذا و دارو کمک شده است.

با تمام تلاش‌های که انجام شده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل معتقد است که هنوز کودکان افغانستان در وضعیت بدی به سر می‌برند و نیاز به کمک‌های بیشتر دارند. بر اساس آمار رسمی دولت افغانستان بیش از دو میلیون کودک به دلیل فقر و تنگ‌دستی خانواده‌ها در این کشور مشغول کارند.

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان هفته پیش اعلام کرد که برای نخستین بار استراتژی ملی کار کودکان را تدوین کرده که بر بنیاد این استراتژی باید تا سال ۲۰۲۵ کار سخت و تا ۲۰۳۰ به کار کودکان در این کشور پایان داده شود. مشخص نیست که دولت افغانستان تا چه حد به این اجرایی شدن این استراتژی موفق خواهد شد. این خبر و اطلاع رسانی آن از سوی بی‌بی‌سی در حالی است که این شبکه تلویزیونی انگلیسی در مورد شکست تمامی شعارهای اشغال گران غربی چون بهبود وضعیت امنیت و معیشت کودکان در هنگامه حمله نظامی برای اشغال افغانستان سکوت اختیار کرده است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل