3201

تحریف غارت اموال مردم ایران توسط شاه و وابستگان به رژیم پهلوی در بی‌بی‌سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه های فارسی زبان ماهواره ای است که این روزها در سالگرد 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی تمام قد آرایش تهاجمی به خود گرفته است تا ضمن اشتباه خواندن انقلاب اسلامی به سیاه نمایی دستاوردهای این انقلاب دست بزند.
یکی از موضوعاتی که این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفان بهایی و غرب گرای جمهوری اسلامی مورد توجه اتاق فکر خود قرار داده است بحث فساد و اموال گران قیمت به تاراج رفته از سوی شاه، فرح پهلوی، درباریان و سار وابستگان و سرمایه داران رژیم است. بی‌بی‌سی فارسی در این خصوص ضمن برجسته کردن روایت حامیان رژیم پهلوی مدعی است "پس از فرار شاه از ایران تنها عکس های خانوادگی فرح پهلوی توسط او از ایران برده شده است".

بی‌بی‌سی در ادامه با پخش تصاویری از خبرنگار خود در ایران آن سالها به دفاع از این نگرش می پردازد. همچنین این رسانه انگلیسی در گزارش دیگر ضمن حمله تمام قد به مصادره اموال نامشروع وابستگان به رزیم پهلوی به بنیاد مستضعفان و ستاد فرمان امام خمینی که مدیرت بخشی از این اموال مصادره شده در اختیار این دو مجموعه حمله می کند و با پخش سخنان محسن سازگارا و عباس میلانی از چهره های برانداز و مخالف جمهوری اسلامی ضمن حمله تمام قد به این اقدام، این رفتار را بر گرفته از الگوی شکست خورده نظام های سوسیالیستی توصیف می کند. در پایان این گزارش اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی تلاش می کند تا به تخریب چهره آیت الله علی خامنه ای نیز دست بزند.

اگرچه بی‌بی‌سی فارسی تاکنون به ندرت از فساد دولتی گسترده و غارت گسترده اموال این ملت در زمان حکومت 53 ساله دودمان پهلوی صحبت کرده‌اند. با این وجود در کتاب‌ها و اسناد رسمی غربی به وضعیت واقعی اقتصاد و معضلات اجتماعی در آن برهه از تاریخ ایران اشاره‌هایی شده است.

دکتر یرواند آبراهامیانتاریخ‌نگاران برجسته ارمنی-آمریکایی در حوزه ایران در کتاب معروف خود «ایران بین دوانقلاب» می‌گوید که محمدرضا و دیگر اعضای دودمان پهلوی با استفاده از روش‌های متعددی مانند تاسیس بنیاد پهلوی، به ثروت‌اندوزی برای خود پرداختند.

این استاد دانشگاه آمریکایی همچنین درباره اموال به‌غارت رفته توسط نزدیکان محمدرضا پهلوی و دربار سلطنتی با استناد به آمار بانک مرکزی در آغازین روزهای انقلاب اسلامی می‌نویسد: بانک مرکزی ایران لیستی را از ۱۷۷ نفر از اشخاص برجسته (رژیم پهلوی) منتشر کرد که جمعا حدود ۲ میلیارد دلار را به خارج از این کشور منتقل کرده بودند. برخی از مهمترین افراد در بین آنها بدین شرح است:
- جعفر شریف امامی، حدود ۳۱ میلیون دلار
- غلامعلی اویسی، ۱۵ میلیون دلار
- نمازی، ۹ میلیون دلار
- ناصر مقدم، ۲ میلیون دلار
- شهردار وقت تهران، ۶ میلیون دلار
- وزیر وقت بهداشت، ۷میلیون دلار
- مدیر شرکت ملی نفت ایران، بیش از ۶۰ میلیون دلار
در خصوص خروج چند صد میلیون دلار پول نقد و اشای گران قیمت مانند طلا و جواهرات از سوی فرح پهلوی و محمدرضا شاه نیز پس از فرار از کشور، برخلاف دروغ پردازی های بی‌بی‌سی فارسی اسناد فراوانی وجود دارد که تنها حسین فردوست از وابستگان به دربار در کتاب خود تنها به بخشی ازآنها اشاره کرده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل