3207

نارضایتی بی‌بی‌سی از اقدام اتحادیه اروپا علیه رژیم سعودی

3 سال قبل

هم رسانی

   نارضایتی بی‌بی‌سی از اقدام اتحادیه اروپا علیه رژیم سعودی

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، کمیسیون اروپا با وجود فشارهای قبلی، عربستان سعودی را به فهرست کشورهایی اضافه کرده است که از نظر این اتحادیه در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ضعیف عمل می‌کنند.
علاوه بر عربستان، چند کشور دیگر، از جمله لیبی و نیجریه به این فهرست اضافه شدند. پاناما هم، که درگیر یک رسوایی بین‌المللی مالی بود، وارد لیست اروپا شده است.همچنین چهار جزیره تحت حاکمیت آمریکا، یعنی گوام، جزایر ویرجین، ساموآی آمریکا و پورتوریکو هم در فهرست پولشویی اتحادیه قرار گرفته‌اند. پس از بررسی ۵۴ حوزه قضایی، مجموعا ٢٣ کشور یا منطقه در این فهرست قرار گرفته‌اند. ایران و افغانستان از پیش در آن بودند.

فهرست کنونی باید برای اجرایی شدن به تایید پارلمان اروپا و شورای اروپا برسد. ورا جورووا، مسئول امور قضایی اتحادیه اروپا پیش‌بینی کرد که کشورهای اروپایی به تایید این فهرست رای بدهند. خانم جورووا گفت: "ما سخت‌ترین معیارهای ضدپولشویی جهان را وضع کرده‌ایم، اما باید اطمینان حاصل کنیم که پول‌های کثیف به نظام مالی ما راه پیدا نمی‌کنند. پول کثیف خونی است که در شریان‌های جرایم سازمان یافت.

به گزارش بی بی سی فارسی، مطابق آنچه اتحادیه اروپا می‌گوید قرار گرفتن در این لیست به معنی تحریم یا وضع محدودیت برای معامله با این کشورها نیست، اما بانک‌ها را ملزم می‌کند که در معامله با این کشورها اقدامات احتیاطی بیشتری در نظر بگیرند. جالب آنکه پیش از این فرانسه و بریتانیا با انتشار این لیست، که عربستان در آن گنجانده شده، مخالفت کرده بودند. پس از قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، برخی از متحدان غربی این کشور انتقادهایی علیه آن بیان کرده‌اند.

جالب تر آنکه بی بی سی که به نظر می رسد از این اقدام اتحادیه اروپا بر علیه رژیم آل سعود ناراضی است در انتهای گزارش خود ضمن حمله به این تضمیم به اتهام زنی به روسیه دست می زند و می-نویسد: "با وجود تنش‌های سیاسی دامنه‌دار میان اتحادیه اروپا و روسیه، و با وجود آن که نهادهای بین‌المللی این کشور را از حیث فساد مالی در وضعیت نامناسبی می‌دانند، روسیه در فهرست پولشویی اتحادیه اروپا قرار نگرفته است". برخی بر این باورند که به علت روابط گسترده آل سعود با رژیم لندن و سرازیر شدن بودجه های ریاض به سمت بی بی سی فارسی که با واسطه گری کاملیا انتخابی فر انجام شده است، این رسانه انگلیسی نیز به رسانه ای وابسته به سعودی ها بدل شده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل