4212

تلاش ادامه دار بی‌بی‌سی فارسی برای پاک کردن نقش عربستان

4 سال قبل

هم رسانی

   تلاش بی‌بی‌سی فارسی برای تبرئه عربستان

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دولت سعودی را "پدرخوانده تروریسم تکفیری در جهان" توصیف کرده است.
قاسمی در واکنش به سخنان اخیر عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی عربستان، علیه ایران گفت: "دولت سعودی به عنوان خاستگاه تفکری بنیادگرا که محل صدور تروریسم سازمان‌یافته در سطح جهان است، فاقد هرگونه صلاحیت و اعتبار برای متهم کردن دیگر کشورهاست."

جبیر روز دوشنبه ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) در یک نشست خبری در پاکستان ایران را "حامی اصلی تروریسم طی دهه‌ها" توصیف کرده بود. او در واکنش به اتهام ایران به عربستان در ارتباط با دست داشتن در حمله انتحاری علیه اتوبوس مرزبانان سپاه پاسداران، نقش ایران در منطقه را "مخرب" خواند و پرسید چطور چنین کشوری می‌تواند دیگران را به فعالیت‌های تروریستی متهم کند.

هفته گذشته در حمله گروه جیش‌العدل به اتوبوس حامل مرزبانان سپاه در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق ایران ۲۷ نفر شهید و ۱۳ نفر زخمی شدند. ایران پاکستان را به پناه دادن به اعضای این گروه و عربستان و امارات را به حمایت مالی از آنها متهم می‌کند. در چند روز گذشته فرماندهان نظامی ایران بارها درباره "انتقام‌جویی" از عربستان صحبت کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سخنان عادل جبیر را "سراسر دروغ و کینه‌توزانه" توصیف کرده و از او خواسته "پاسخگوی تروریسم ریشه‌دار در داخل ساختار حاکمیتی عربستان و روایتگر جنایات و فجایع عظیم ضد انسانی خود در اثر تهاجم نظامی به مردم یمن" باشد. به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، قاسمی عربستان را متهم کرده که "در پناه استانداردهای دوگانه آمریکا و برخی کشورهای غربی سال‌هاست به ترویج افراط گرایی و تسلیح و تعلیم تروریست‌های دست‌آموز خود می‌پردازد."

نکته جالب پوشش این خبر در بی‌بی‌سی فارسی تلاش این رسانه انگلیسی برای سیاسی نشان دادن اختلاف ها و ساده سازی مسئله و پاک کردن نقش رژیم آل سعود از فعالیت های تروریستی در شرق ایران است. این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفان غرب گرا و بهایی جمهوری اسلامی ایران که گفته می شود در ماه های اخیر با واسطه گری برخی افراد چندین میلیون پوند از سعودی ها دریافت کرده است، پس از حادثه تروریستی اخیر در سیستان و بلوچستان از تروریستی خطاب کردن این حادثه اجتناب ورزید و تلاش کرد تا نقش سرویس های امنیتی کشورهایی چون عربستان سعودی و امارات عربی متحده را با تردید مواجه کند. البته این رویکرد این شبکه انگلیسی با واکنش منفی و خشم مخاطبان ایرانی بی‌بی‌سی فارسی و افکار عمومی ایرانیان مواجه شد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل