4214

شکست تازه آمریکا در افغانستان

4 سال قبل

هم رسانی

   حکایت مذاکره آمریکا با طالبان، سختی های مذاکره با خودیها...

پس از 18 سال کشتار بی گناهان در افغانستان به نام مبارزه با تروریسم این روزها خبرها از افغانستان حکایت از شکست نظامی آمریکا و تلاش این کشور برای فرار از باتلاق افغانستان دارد.

آمریکا قصد دارد  با طالبان مذاکره کند؛ همان گروهی که پیشتر از سوی کاخ سفید تروریستی خطاب می شد. اگرچه رسانه های غربی مانند بی بی سی فارسی به این واقعیت تلخ اعتراف نمی کنند اما همین رسانه ها گزارش می دهند که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کرد. خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در صفحه توییترش نوشته که "نخستین بار با ملا برادر و تیم کاری‌اش در جریان غذای چاشت (ناهار) دیدار کردم و اکنون به سوی مذاکرات می‌رویم."


گروه طالبان گفته‌ که صحبت‌های امروز مقدماتی است و مذاکرات اصلی با حضور ملا برادر فردا شروع می‌شود ولی یک منبع آمریکایی در قطر گفته که مذاکرات ساعتی پیش آغاز شده است.


به گزارش بی بی سی، این پنجمین دور مذاکرات میان آمریکا و طالبان است. گفته می‌شود حضور ملا برادر به این دور مذاکرات اهمیت ویژه بخشیده و انتظار می‌رود پیشرفت‌های دراین مذاکرات صورت بگیرد.


خلیلزاد در توییت قبلی‌اش نوشت: "به دوحه رسیدم تا با یک هیات با صلاحیت‌تر طالبان دیدار کنم. این می‌تواند فرصتی مهم باشد. از میزبانی قطر و کمک پاکستان به سفر (هیات طالبان) سپاسگزارم. حالا کار جدی شروع می‌شود."


اگرچه بی بی سی به اهیچ عنوان به عقب‌نشینی ها و شکست های آمریکایی ها هیچ اشاره ای ندارد اما در انتهای گزارش خود می نویسد: "نام ملا عبدالغنی برادر در فهرست سیاه آمریکا و سازمان ملل قرار دارد، اما حالا گفته می‌شود این محدودیت برای تسهیل گفت‌و‌گوها موقتا برداشته شده است.


این در حالی است که طالبان اخیرا گفته بودند که شرکت ملا برادر در مذاکرات دوحه، پایتخت قطر، مشروط به حضور وزیر خارجه آمریکا در این مذاکرات است".


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل