519

بی بی سی: ترکیه به دنبال رابطه ای خوب با سوریه!

6 سال قبل

هم رسانی

   بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی مدعی شده است که دولت ترکیه به دنبال برقراری رابطه ای دوستانه، مثبت و خوب با سوریه است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

در شرایطی که سوریه سال‌هاست که درگیر جنگی داخلی بوده و در این میان، بارها اسناد و شواهد مختلفی در خصوص نقش آفرینی شوم دولت ترکیه در این درگیری‌ها توسط رسانه‌ها و شخصیت‌های مختلف جهان، منتشر شده است، اکنون شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی با انتشار گزارشی مدعی شده است که دولت ترکیه علاقه مند و در تلاش است تا با سوریه ارتباطی دوستانه، مثبت و خود را برقرار سازد.

بی بی سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «نخست‌وزیر ترکیه: خواهان روابط خوب با سوریه هستیم»، در این خصوص می‌نویسد: «بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه گفته است که کشورش خواهان روابط خوب با سوریه است.

نخست‌وزیر ترکیه گفته است که مایل است با عراق و سوریه روابط خوبی داشته باشد و ثبات این دو کشور برای این که تلاش‌های مقابله با تروریسم به سرانجام برسد، ضروری است.

رسانه‌های منطقه‌ای گفته‌اند که دیپلمات‌های ترکیه و سوریه طی روزهای اخیر دیدار و مذاکره کرده‌اند. »

این شبکهٔ وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در ادامهٔ گزارش مذکور نیز با اشاره ای سطحی به برخی حمایت‌های دولت ترکیه از مخالفان دولت بشار اسد در سوریه، این گونه تأکید می‌کند: «آقای ییلدریم گفته است ترکیه روابط خود با روسیه و اسرائیل را عادی کرده و "من مطمئن هستم که می‌توانیم روابط با سوریه را هم عادی کنیم."

به نظر می‌رسد این چرخشی در سیاست ترکیه نسبت به سوریه باشد. این کشور پس از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه به حمایت جدی از مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه پرداخت.

بن‌علی ییلدریم از زمان روی کار آمدن در ماه مه سال جاری بارها تاکید کرده که ترکیه باید به دوستان خود بیفزاید و از تعداد دشمنانش بکاهد. »

اما در عمل، آن چه واقعیت هاریال شواهد و اسناد مختلف به ما نشان می‌دهند، برخلاف این موضوع بوده و حاکی از تلاش‌های دولتی ترکیه برای تداوم درگیری در سوریه و در نهایت کمک به برکناری دولت قانونی و مردمی بشاراسد به دست تروریست‌هاست.

همان گونه که خود بی بی سی نیز در بخشی از همین گزارش، اشاره ای کوتاه به برخی از این رفتارهای ترکیه داشته است، دولت این کشور از همان آغاز درگیری‌ها در سوریه، رسماً به تروریست‌هایی مختلف مانند ارتش آزاد سوریه، نیروی نظامی متشکل از سربازان و افسران سابق ارتش سوریه که به مخالفان پیوستند و ...اجازه داده است مه ترکیه را مقر خود قرار داده و معرفی نمایند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه بارها و بارها در سخنان خود، به مناسبت‌های مختلف، بر لزوم برکناری دولت سوریه تدکید کرده و حمایت خود از مخالفان تروریست در این کشور را اعلام نموده است.

انتقال آموزش‌های نظامی به تروریست‌ها در پایگاه‌هایی مختلف از جمله پایگاهی در مجاورت شهر آنکارا و مشارکت با آمریکا در آموزش و تقویت بیش از پنج هزار تروریست، فراهم نمودن مسیر انتقال تروریست‌هایی با ملیت‌های مختلف از مرز این کشور به داخل خاک سوریه برای پیوستنشان به گروه‌های تروریستی مختلف از جمله داعش، فراهم نمودن مسیری مناسب برای انتقال تسلیحات مورد نیاز آن‌ها از جمله تسلیحات شیمیایی که از کشورهای مختلف غربی از جمله آمریکا به ترکیه منتقل شده و سپس از طریق مرز ترکیه و با همکاری دولت این کشور به سوریه وارد گردیده است تا توسط تروریست‌ها علیه مردم این کشور مورد استفاده قرار بگیرند، نقش آفرینی و همکاری با گروه تروریستی داعش در جریان خرید و فروش نفت به سرقت رفته از چاه‌های نفتی عراق و سوریه در بازارهای سیاه، کمک به درمان تروریست‌های مجروح شده، حضور پر تعداد اتباع ترکیه در جمع تروریست‌های فعال در سوریه، جنایات وارده بر پناهندگان و اوارگان سوری که به این کشور پناه آورده‌اند و در اردوگاه‌هایی کنترل شده سکونت دارند و ... همگی نشان می‌دهد که در عمل هیچ علاقه ای در دولت ترکیه برای برقراری ارتباطی مثبا به دولت سوریه وجود ندارد و این واقعیتی است که تنها با حرف نمی‌توان آن را تغییر داد، بلکه در عمل به اثبات رسیده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل