5211

تحریف و سخنان رادیکال داریوش کریمی در پرگار

3 سال قبل

هم رسانی

   برنامه پرگار بی بی سی فارسی

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.
در این قسمت نیز به مانند بخش اول، مجری برنامه (داریوش کریمی) تلاش کرد تا با ادبیاتی تحریف آمیز و رادیکال به هدایت سخنان دو میهمان پرگار در جهت اهداف از پیش تعیین شده اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی دست زند.

معرفی عبدالکریم سروش به عنوان فیلسوف اسلامی علی رغم تفکرات التقاطی و لیبرالیستی این عنصر مخالف جمهوری اسلامی از آن جمله بود. جالب آنکه بر خلاف ادعای داریوش کریمی، عبدالکریم سروش به صراحت گفت که از زمانی که در انگلستان بوده است، طرفدار آرای لیبرالیستی پوپر بوده است. او تقدس زدایی از دین را به عنوان یکی از نقاط مثبت لیبرالیسم دانست و مدعی شد که تقدس زدایی برای رشد معرفت مفید است و نباید امری را مقدس کنیم. مجری دیدبان در ادامه تحریف های خود لیبرالیسم را نه به عنوان اباحی گری بلکه به عنوان مکتبی طرفدار آزادی انسان معرفی کرد. در بخش دیگری از برنامه پرگار، عبدالکریم سروش مدعی شد که دین برای دنیا نیست بلکه برای آخرت است. او حتی این ادعای خود را به به نقل از فخر رازی و غزالی معرفی کرد! مجری برنامه ضمن تحریف مفهوم سکولاریسم، تلاش کرد تا آن¬را به مخاطب به عنوان امری مثبت جلوه دهد. او ضمن حمله به تجربه 40 ساله انقلاب اسلامی با فعالیت احزاب اسلامی مخالفت کرد. و به دفاع تمام قد از مصرف مشروبات الکلی و حقوق بهاییان پرداخت. 

دیگر میهمان برنامه یعنی فرخ نگهدار نیز اگرچه اعتراف کرد در هنگام پیروزی انقلاب اسلامی، 90 درصد افکار عمومی ایرانیان با آیت الله روح الله خمینی همراه بوده‌اند اما در نهایت ضمن حمله به شهید لاجوردی و بادامچیان آنها را مخالف گفتگو و طرفدار سرکوب معرفی کرد. یکی دیگر از نکات جالب این قسمت برنامه پرگار دفاع تمام قد سروش از بنی صدر بود. سروش در همین راستا مدعی شد که بحث آزاد یکی از امتیازات بنی صدر بود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل