5224

افشاگری تازه روس ها علیه گروه مورد حمایت انگلیس و بی‌بی‌سی در سوریه

3 سال قبل

هم رسانی

   واسیلی نبنزیا

علی رغم عملیات رسانه ای سنگین رسانه های غربی مانند بی‌بی‌سی فارسی به نقل از گروه موسوم به کلاه سفیدها برای متهم کردم رژیم سوریه به آماده شدن برای انجام عملیات شیمایی در ادلب، واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، گفت که شبه نظامیان و گروه موسوم به «کلاه سفیدها» در حال برنامه‌ریزی برای یک حمله شیمیایی در ادلب هستند.
ادلب جزء آخرین مناطقی است که همچنان بخشی از تروریست‌ها مانند جبهه النصره هنوز در آنجا حضوری فعال دارند. هرچند که بخشی از این افراد با هماهنگی مقامات سوریه از دیگر مناطق به آنجا منتقل شده‌اند.

نبنزیا افزود: تروریست‌های «هیئة تحریر الشام» (جبهة النصره) کنترل 90 درصد از استان ادلب را در اختیار دارند و طی ماههای اخیرا مرتبا حملاتی را به نیروهای سوری ترتیب داده‌اند. ما عمیقا نگران اطلاعاتی هستیم که از تدارک تروریست‌های تحریر الشام با حمایت کلاه سفیدها برای انجام اقداماتی با استفاده از گازهای سمی خبر می دهد.

اوایل سال جاری میلادی نیز وزارت خارجه روسیه از استقرار تجهیزات کلاه سفیدها در چندین بیمارستان در استان ادلب خبر داده بود. مسکو گفته بود این افراد به دنبال استفاده از گازهای شیمیایی و نسبت دادن آن به نیروهای ارتش سوریه هستند. مقام های روس اعلان کرده بودنند که کلاه سفیدها با سرویس امنیتی انگلستان دارای ارتباط های آشکاری هستند و رسانه های انگلیسی مانند بی‌بی‌سی نیز از این مجموعه حمایت می کنند. 

پیش از این کشورهای غربی با ادعای انجام حملات شمیایی توسط ارتش سوریه چندین بار به خاک سوریه حمله موشکی کرده‌اند. اولین بار، فروردین ماه سال ۱۳۹۶ بود که آمریکا به بهانه حمله شیمیایی در «خان شیخون»، به پایگاه هوایی «الشعیرات» ارتش سوریه در در استان حمص حملات موشکی کرد. 

دومین حمله به بهانه سلاح‌های شیمیایی، ۲۵ فروردین سال 1397 توسط سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس انجام شد و آنها جمعا ۱۰۰ موشک به سوریه شلیک کردند. این درحالی است که دولت سوریه در سال ۲۰۱۴ بر اساس توافقی میان آمریکا و روسیه زرادخانۀ تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحویل داد. دمشق همچنین بارها دربارۀ تسلیحات شیمیایی معارضان و تروریست‌ها و امکان استفاده از این تسلیحات در مناطق غیرنظامی هشدار داده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل