5228

اتاق عملیات جنگ ساکت علیه ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   اتاق جنگ ساکت

سیگال مندلکر رئیس دفتر تروریسم و اطلاعات مالی خزانه‌داری آمریکا که به «اتاق جنگ ساکت» این کشور برای نبرد با ایران شهرت یافته در سنگاپور با مقامات این کشور درباره تحریم‌های واشنگتن علیه ایران و حتی ونزوئلا صحبت کرده است.
معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی که اخیرا نیز در یک جلسه استماع در مجلس نمایندگان آمریکا حضور داشت و فعالیت‌های نهاد تحت امرش برای مقابله با ایران را تشریح کرده بود، حالا به آسیا سفر کرده و به نظر می‌رسد گام بلندی را برای همراه کردن برخی کشورهای آسیایی با تحریم‌ها علیه ایران برداشته است.

این مقام ارشد مرتبط با تحریم‌های آمریکا در وزارت خزانه‌داری این کشور قرار است در روزهای آتی با مقامات دولتی در مالزی، سنگاپور و هند درباره تحریم‌ها علیه ایران گفت‌وگو کند. وی گفته است، آمریکا علاقه‌مند است تا شاهد باشد که مالزی، سنگاپور و دیگر کشورهای آسیایی «به طور کامل از جابه‌جایی غیرقانونی نفت ایران و تدابیر این کشور برای دور زدن تحریم‌ها آگاه هستند. 

رئیس دفتر تروریسم و اطلاعات مالی خزانه‌داری آمریکا ادامه داد: بسیار مهم است که کشورهای آسیایی دید جامعی در خصوص روش‌های مختلفی که ایران برای فریب جامعه بین‌المللی در ارتباط با جابه‌جایی نفت خود به کار می‌برد، داشته باشند. خانم مندلکر همچنین به خبرنگاران در سنگاپور گفت که آمریکا در هفته جاری «فشار حداکثری» بیشتری را بر ایران تحمیل کرده است. وی صراحتا گفت: این سفر به دنبال یک سری اقدامات و فشارهای شدید علیه ایران انجام می‌گیرد. تنها طی یک هفته گذشته، اقداماتی علیه دانشمندان هسته‌ای و برخی سازمان‌های ایران و برخی چهره‌های مهم در نهادهای هسته‌ای این کشور وضع شده است. معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا تصریح کرد که اقدامات هفته گذشته واشنگتن علیه شبکه‌ای مرتبط با شرکت‌های مستقر در ایران، امارات عربی متحده و ترکیه صورت گرفته است. 

وی علاوه بر این اشاره کرد که با مقامات بانک مرکزی سنگاپور دیدار کرده و در نظر دارد تا با وزرای کشور، دارایی و تجارت سنگاپور نیز دیدار و گفت‌وگو کند. این مقام ارشد مرتبط با تحریم‌های آمریکا در وزارت خزانه‌داری این کشور علاوه براین تأکید کرد که در دیدار با مقامات کشورهای مالزی، سنگاپور و هند در روزهای آتی در خصوص آنچه از آنها با عنوان «ریسک‌های انکارناپذیر در مواجهه با ایران» یاد کرده، گفت‌وگو خواهد کرد. مندلکر که در حال حاضر در سنگاپور است، در رابطه با اقدامات آمریکا علیه کاراکاس در بحبوحه ناآرامی‌های اخیر در ونزوئلا نیز تأکید کرد، واشنگتن در تلاش است تا «فشاری حداکثری» را بر دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا اعمال کند.

دفتر تروریسم و اطلاعات مالی آمریکا در سال ۲۰۰۴ در داخل وزارت خزانه‌داری آمریکا ایجاد شد و مرکز طراحی جنگ اقتصادی آمریکا علیه کشورهای ناهمسو با سیاست‌های کلان آمریکا را تشکیل می‌هد. این دفتر شامل چهار زیرمجموعه است: ۱-دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفاک) ۲- دستیار وزیر در امور اطلاعات و تحلیل ۳- دستیار وزیر در امور تأمین مالی تروریسم و ۴- شبکه اجرای قوانین مربوط به جرائم مالی.

سی‌ان‌ان در گزارشی «دفتر تروریسم و اطلاعات مالی» را «اتاق جنگ ساکت» علیه ایران توصیف کرده و درباره آن نوشته است: آنها در واقع، مسئول فلج کردن اقتصاد ایران هستند». «سی‌ان‌ان» تأکید کرده که فعالیت‌های این دفتر معمولا بدون جاروجنجال انجام می‌شود اما اثرگذار است.

دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه 1397 به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند شد. دولت آمریکا بعد از خروج از برجام کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته و در تلاش است کشورهای دیگر را به حمایت از تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران فرا بخواند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل