5233

کینه ورزی تازه عنصر امنیتی فعال در بی‌بی‌سی علیه مدیریت جهادی

4 سال قبل

هم رسانی

   نیروهای جهادی سپاه

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه های فارسی زبان ماهواره ای است که همواره کینه و عناد خود را در برخورد با نیروهای جهادی و از جمله بسیج و سپاه نشان داده است.
این رسانه انگلیسی مدعی بی طرفی به علت مواضع ضدغربی این مجموعه های مردمی و نگرش های قوی انقلابی و ارزشی در میان آنها، همواره در تلاش بوده است تا به تخریب فعالیت های تشکل های مردمی جهادی دست بزند. در این میان حسین باستانی از چهره های امنیتی وابسته به سرویس جاسوسی انگلستان که زمانی بولتن نویس سید محمد خاتمی در نهاد ریاست جمهوری ایران بوده است، بیش از همه عناد و کینه خود را نسبت به این تشکل ها و اقدام های آنها نشان داده است. در تازه ترین اقدام های حسین باستانی؛ او در مطلبی با عنوان "سیل ایران و پدیده سلبریتی‌های جهادی" اوج کینه ورزی و عناد خود را در برابر اقدام های موفقیت آمیز گروه های جهادی، بسیج و سپاه در سیلاب های روزهای اخیر بار دیگر نشان داد. 

باسانی در ابتدای یادداشت خود ضمن ابراز خشم از حضور فرمانده سپاه پاسداران در مناطق سیل رده می-نویسد: "محمدعلی جعفری با بیل داخل یک گونی خاک می ریزد. افراد موبایل به دست، از زوایای مختلف از سرلشکر جعفری فیلم می‌گیرند. تعدادی نیروی سپاهی و بسیجی با لباس فرم، چند محافظ و دیگرانی که در حال اظهار نظر در مورد بیل زدن او هستند، دور فرمانده را گرفته اند. صدای عده دیگری هم می‌آید که در تصویر دیده نمی شوند، ازجمله کسی که می گوید: سردار، خدا حفظت کند. صحنه فوق، از جنس تصاویر متعددی است که طی هفته های اخیر، در طیفی از رسانه های حکومتی مجازی و رسمی، در تمجید از "مدیریت جهادی" منتشر شده است. تولید چنین تصاویری، به زبان ساده قرار است این پیام را به مخاطبان بدهد که موثرترین شیوه غلبه بر بحران‌، روشی است که فرماندهان و منتسبان یک نهاد خاص نماینده آن هستند. این تصاویر اما برای بسیاری از مخاطبان، تداعی‌گر رفتاری آشنا بوده که مشابه آن را، پیشتر نزد سلبریتی های مجازی مشاهده کرده اند. رفتاری که شاید توصیف ساده آن، "سلفی گرفتن با مصیبت باشد".
این عنصر امنیتی فعال در اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی سپس با توسل به سناریوی انگلیسی "تفرقه بینداز و حکومت کن" می¬نویسد: "بسیاری از ویدیوهایی که در رسانه های خاص با موضوع مدیریت جهادی منتشر می‌شوند، به وضوح بر اثبات کارآمدی سپاه در مقایسه با سایر دستگاه های حکومتی تمرکز دارند". باستانی در ادامه کینه ورزی های خود به حضور پرویز فتاح در مناطق سیل زده و تلاش برای نجات عکاس یکی از خبرگزاری های ایران و بازدید یکی از نمایندگان استان قم از سدی در این استان نیز حمله می کند. 

او البته به اینجا نیز اکتفا نمی کند و در ادامه کسنه ورزی های خود نسبت به گروه های جهادی حزب اللهی مدعی می¬شود: "ویدیوی مشهور سینه زنی عده ای از جوانان حزب اللهی در وسط آب‌های گل‌آلود را، می توان نمونه ای خبرساز از همین تصاویر دانست. مراسم سینه زنی، ممکن بود در شرایط طبیعی نوعی خستگی در کردن در میانه اقدامات امدادی تلقی شود. اما وقتی این ویدیو در پس زمینه تبلیغات حکومتی اخیر قرار گرفت، تلقی بخش بزرگی از مخاطبان از آن، یک "نمایش حکومتی دیگر برای "لایک گرفتن از مخاطبان با استفاده از سیل بود". سرانجام این عضو اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی به گزارش یکی از خبرنگاران صدا و سیمای ایران از داخل آب های سلاب گلستان نیز می تازد و سیاسی کاری های تخریبی خود را در این به اصطلاح یادداشت به اتمام می رساند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل