531

مشخصات رسانه های خبری آزاد، نظرات شما؟

6 سال قبل

هم رسانی

   کاریکاتوری با موضوع رسانه - رسانه هایی که ابزار صهیونیسم هستند

به نظر شما چه ویژگی ها و چه شاخص هایی باعث می شوند که صفت "آزاد" در مورد یک رسانه صدق کند؟ آیا صرفا انتشار اخبار روز دنیا به معنای آزادانه عمل کردن رسانه است؟
در عموم منظور از رسانه، وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، سینما، روزنامه و خبرگزاری و سایت های خبری است که عموماً به عنوان رسانه از آنها یاد می شود و به رسانه های اینترنتی و تعاملی و تحت موبایل مانند شبکه های اجتماعی و... گفته می شود. از طرفی کلمه ی "آزادی" بیشتر به مفاهیمی از قبیل «توانایی کلی در انجام کارها، داشتن انتخاب های مختلف و توانایی کسب هدفها از سوی دیگر و از طرفی به مفاهیم پایه‌ای خودمختاری اشاره دارد.

برخی کارشناسان بر این باور اند که رسانه های مختلف، در انتقاد از دیگران با کمترین محدودیتی مواجه می شوند ولی انتقاد از جامعه ی خودشان همواره با هجمه ی مردم آن جامعه یا افراد ذی قدرت روبرو خواهد بود. مثلا رسانه ای که در آمریکاست اگر به غیر آمریکایی ها و غیر همفکران آمریکایی انتقاد کند مشکلی برایش پیش نخواهد آمد اما اگر انتقادی یا افشاگری در مورد آمریکا و همدستانش داشته باشد با برخورد و اعمال بازدارنده از درون جامعه ی خود مواجه خواهد شد.

به نظر شما چنین وضعیتی تا چه اندازه در مورد بی بی سی صدق می کند؟ آیا بی بی سی حق انتخاب در انتشار تمام اخبار دنیا را دارد؟ یا مجبور است با توجه به دستورالعمل وزارت امور خارجه انگلیس و خط مشی ترسیمی ایشان قدم بردارد؟

در مورد بی بی سی فارسی یکی از مهم ترین شائبه هایی که وجود دارد این که تا کنون کمترین خبر و مطلبی علیه اسرائیل، انگلیس و آمریکا منتشر نکرده یا حتی گروهک تروریستی داعش را (به رغم این که داعش خودش را با پیشوند "تروریستی" مورد خطاب قرار می دهد!) بدون صفت "تروریستی" معرفی می کند و مسائلی از این دست به این احتمال بیشتر دامن می زند که بی بی سی فارسی به صورت سفارشی خبر و برنامه تولید و منتشر می کند.

شما در این مورد چه فکر می کنید؟ آیا تا کنون شما این شائبه برای شما پیش آمده که برخی اخبار توسط بی بی سی فارسی به صورت متفاوت یا غیر واقعی بازگو شده اند؟

شما می توانید از طریق همین صفحه نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل