534

دلواپسی بی بی سی برای مشروعیت حکومت ایران

6 سال قبل

هم رسانی

   اعتقاد قلبی ملت ایران، پایه گذار مشروعیت ولایت فقیه ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی با انتشار گزارشی با نسبی دانستن مشروعیت نظام جمهوری اسلامی ایران، از دلواپسی‌های خود برای مردم کشورمان در مواجهه با این موضوع خبر داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در یکی از گزارش‌هایی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، ضمن طرح و بررسی این ادعا که حکومت و نظام جمهوری اسلامی در کشورمان با مشروعیت نسبی همراه است، برای جایگاه و نقش مردم در این شرایط، ابراز دلواپسی کرده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش که در تیتر آن، سوالی به این شرح طرح کرده است که «تکلیف ایرانیان با مشروعیت نسبی حکومت چیست؟»، این گونه نوشته است: «آیت الله خامنه‌ای بر اساس چه استدلالی حق دارد بر سرنوشت ۸۰ میلیون نفر حاکم شود و بر پایه چه منطقی می‌تواند برای یک ملت تعیین تکلیف کند؟

روح و مضمون این سؤال – یعنی توجیه حق حکومت حاکم – گوهر اصلی موضوع "مشروعیت" در سیاست است که هم مورد توجه سیاستمداران قرار می‌گیرد و هم زمینه بحث نظریه پردازان و فیلسوفان سیاسی است.

می‌توان ادعا کرد که جمهوری اسلامی به هر صورت امنیت داخلی را فراهم آورده و تهدید خارجی را مهار ساخته و این‌ها درست در موسم سراسر خون بهار عربی معنا دار است. این‌ها همه، و چه بسا بیشتر، برای هر نظامی، و از جمله جمهوری اسلامی، مشروعیت ساز است و حکومتش را توجیه می‌کند.

در طرح این موضوع، سؤال دیگری هم فوراً مطرح می‌شود و آن اینکه وظیفه و تکلیف مردم کوچه و بازار – یعنی شهروند عادی – در قبال حاکمی که مشروعیت داشته باشد و یا مشروعیت نداشته باشد چیست؟ مردم در قبال حکومت – برمبنای تناسب مشروعیت آن – چه وظیفه‌ای دارند؟ حرف‌شنو باشند یا سرپیچی کنند؟

جواب به این سؤالات برای شهروند ایرانی کار ساده‌ای نیست چرا که نظام حاکم – یعنی جمهوری اسلامی – نه از مشروعیت کامل و همه جانبه برخوردار است و نه کاملاً و عملاً از مشروعیت بی‌بهره است.

اگر فکر رایج سیاسی در جوامع معاصر را اساس قرار دهیم و معیارهای مشروعیت را "کارآمدی حکومت"، "رضایت مردم" و "تأمین رفاه" بگذاریم، آنگاه شاید بتوان ادعا کرد که نظام جمهوری اسلامی مشروعیت دارد ولی مشروعیتی که محدود، ضربه‌پذیر و شکننده است. یعنی جمهوری اسلامی در برخی زمینه‌ها مشروعیت قابل ذکری بدست آورده که حکومت را در یک قرارداد، نوشته و نانوشته، با ملت قرار می‌دهد ولی در زمینه‌های دیگر لنگ لنگان می‌رود و سرنوشت کارش مشخص نیست. »

این شبکهٔ سلطنتی انگلیسی در ادامه نیز با تلاش برای قرار دادن ملت ایران در مقابل نظام جمهوری اسلامی، عنوان می‌کند: «اما در همین حال، ضعف‌های مشروعیت جمهوری اسلامی را نمی‌توان نادیده گرفت. نشان‌های آن در بسیاری از حوزه‌ها مشهود است. شاید سرآمد آن‌ها "ناکارآمدی و بی‌کفایتی" حکومت باشد که نظم و ترتیب دقیق دیوانسالاری را نمی‌تواند برقرار سازد و یک بوروکراسی چابک و چالاک و هوشیار را بسازد. و یا اینکه نمی‌تواند مانع فساد و تنبلی و کم‌درایتی اداراه و وزارتخانه و سازمان حکومتی شود.

به اضافه، نظام جمهوری اسلامی نتوانسته ترکیب معقولی از رفاه اجتماعی و سطح متوسطی از معیشت را برای شهروند عادی ایرانی فراهم کند تا او را دلمشغول امورات روزمره زندگی خود سازد.

حکومت همچنین به تحولات اجتماعی بی‌توجهی دارد و در این تحولات از برقراری دیالوگ با اقشار و طبقات و گروهای مختلف اجتماعی – از جمله زنان مدرن طبقه متوسط، اقلیت‌های اجتماعی و فعالین سیاسی – ضعیف بوده است. همه این‌ها، و امثال این‌ها، در نهایت مشروعیت را از حکومت می‌رباید و از نظام مشروعیت زدایی می‌کند و توجیه حق حکومت را مشکل می‌سازد.

آیا باید بخش مثبت مشروعیت حکومت را دید و وظیفه شهروندی را مراعات کرد و قانون و مقررات را پذیرفت و حرف شنوی از حکومت داشت؟ یا اینکه باید فقط نصف خالی لیوان را دید و حکومت را فاقد مشروعیت دانست و بر اساس آن قوانین را نادیده گرفت و خود راسا اقدام کرد؟ »

اما شواهد بسیاری برای اثبات مشروعیت بالای نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم انقلاب وجود دارد که تنها چشمان کور و گوش‌های ناشنوایی مانند بی بی سی می‌تواند آن‌ها را نادیده بگیرد.

گذشته از نقش آفرینی غیر قابل انکار مردم در پیروزی انقلاب اسلامی که خود ثابت کنندهٔ مشروعیت نظام حاکم بر کشورمان است، در شرایط عنوان جمهوری اسلامی برای کشورمان انتخاب شده است که این عنوان را خود مردم با مشارکتی بی بدیل رقم زده‌اند؛ مشارکت حدود ۹۸٫۲ درصد واجدان شرایط در همه‌پرسی دهم و یازدهم فروردین ماه 1358 که بیش از ۹۹ درصد آن‌ها به این عنوان و مدل نظام رأی مثبت داده‌اند، گویای این حقیقت است.

این واقعیت که ملت ایران، همواره در هر دورهٔ زمانی و در هر برهه ای که لازم بوده است در صحنه حاضر و حامی و پشتیبانی رهبری و نظام بوده‌اند نیز بایستی به این دلایل اضافه کرد؛ حضور بیش از پنج میلیون رزمندهٔ ایرانی در هشت سال جنگ تحمیلی دولت بعثی عراق علیه کشورمان که تنها هدف و انگیزه‌شان دفاع از حق در برابر باطل و پیروی از ولایت فقیه بوده است دیگر نشانه ای از این دست است.

حضور پر شور میلیون‌ها ایرانی در مناسبت‌های مختلفی مانند راهپیمایی‌های باشکوه 22 بهمن ماه هر سال به مناسبت جشن پیروزی انقلاب، حضور خودجوش و حماسیان ها در راهپیمایی نهم دی ماه 1388 و ... نیز نباید فراموش شوند.

بعلاوه، مشارکت بالای مردم در انتخابات‌های مختلف برگزار شده در کشورمان نیز، سندی دیگر بر کذب بودن ادعاهای بی بی سی است؛ به طوری که کشورمان بر اساس آمارهای موجود، به لحاظ مجموع آرا در رتبهٔ دوم آسیا و ششم جهان قرار گرفته است که مشارکت بالای 84 درصدی در انتخابات دهمین دورهٔ ریاست جمهوری کشورمان در سال 1388، اثباتی برای آن است.

جالب اینجاست که خود بی بی سی نیز در همین گزارش اخیر به اقتدار بالای نظام جمهوری اسلامی در بسیاری از حوزه‌ها اذعان نموده و تأکید کرده است که این اقتدار خود زمینه ساز مشروعیت است؛ همانطور که در بخشی هر چند کوتاه می‌نویسد: «جمهوری اسلامی به هر صورت امنیت داخلی را فراهم آورده و تهدید خارجی را مهار ساخته و این‌ها درست در موسم سراسر خون بهار عربی معنا دار است. این‌ها همه، و چه بسا بیشتر، برای هر نظامی، و از جمله جمهوری اسلامی، مشروعیت ساز است و حکومتش را توجیه می‌کند.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل