546

آیا بی بی سی فارسی با "عدم انتشار آمار طلاق" مخالف است؟ چرا؟

6 سال قبل

هم رسانی

   نگاره ای با موضوع طلاق

تلویزیون بی بی سی فارسی برنامه زنده خود را در رابطه با اخبار مربوط به "آمار طلاق" قرار داده است. موضوعی که در پی انتشار اخباری مبنی بر عدم افشای بیشتر آمار طلاق انتخاب شده است.
مدیرکل اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال ایران گفته است از این پس آمار طلاق در کشور اعلام نخواهد شد. علی اکبر محزون گفت: "آمار طلاق به اندازه کافی بیان شده است و ارایه آمار صرف، دردی را دوا نمی‌کند."

به طور کلی انتشار آمار را نمی توان خوب یا بد دانست بلکه مهم موضوع نمودارها و اعداد هستند که تعیین می کنند آیا اعلام شوند یا خیر؛ در مورد مسائل اجتماعی یکی از پیچیده ترین ابعاد و تبعات احتمالی مسئله ی "هشداری بودن" در مقابل "ریخته شدن قبح معضل" است. در توضیح این دو مورد باید گفت آمارها گاهی با انتشار در جامعه نقش شوک دهنده، اطلاع رسانی و هشدار و انذار دارند؛ رسیدن به این وضعیت با آماده سازی اذهان عمومی و مدیریت افکار و جریانات ممکن می شود. در مقابل اگر احتمالا هر مسئله ای بیش از حد تکرار شود، نه فقط که کم کم بی اثر می شود و سر به اضمحلال می گذارد، که در شرایطی خاص بعضا تاثیر منفی و مخرب را به دنبال خواهد داشت و این همان نکته ای است که از آن با "ریخته شدن قبح معضل" یاد می شود.

در اهمیت وجود "خانواده" و جلوگیری از فروپاشی مهم ترین نهاد تربیتی هر جامعه –که همان "خانواده" است- شکی وجود ندارد. لذا برای حفظ، ترمیم و بازسازی آن هر اقدامی که لازم باشد باید صورت گیرد. البته که طلاق در برخی شرایط شاید تنها راه باقیمانده باشد اما تا جایی که ممکن است باید به سمتی حرکت شود که این آسیب به حداقل برسد.

طبق تحقیقات روانشناسان ضربه روحی وارده به زوجین پس از طلاق به مراتب بیش از هر حادثه ای در زندگیشان خواهد بود؛ تا حدی که ضربه وارده را بیش از مرگ نزدیک ترین بستگان درجه یک دانسته اند؛ حتی مرگ بستگانی که وابستگی عاطفی عمیقی به آن ها داشته باشند و این خود نشان دهنده ی اهمیت موضوع است. البته این یک مثال و برای قریب تر شدن موضوع به ذهن است زیرا مسائل کیفی را نمی توان براحتی اندازه گیری کرد.

عوامل مختلفی ممکن است یک رابطه ی عاشقانه را بدل به فاجعه ای به نام "طلاق" کند؛ از عواملی همچون "نارضایتی جنسی، تنوع طلبی مردان، افزایش توقع زنان، اعتیاد و مشکلات اقتصادی" به عنوان مهم ترین و رایج ترین دلایل یاد شده است. البته نقش رسانه ها هم در ترویج این عوامل کم نیست؛ در بررسی و ریشه یابی هرکدام از این پارامترها تاثیر رسانه های گروهی، سایت ها، شبکه های اجتماعی و شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای را خواهیم دید.

مدیرکل آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال در باره عدم اطلاع‌رسانی در مورد آمار طلاق گفته است در زمینه آمار طلاق به اندازه کافی هشدار داده شده و "تکرار مکررات ممکن است آسیب به وجود آورد و ما از آن پرهیز می‌کنیم." یکی از راهکارهایی که آقای محزون در نحوه استفاده از این اطلاعات ارائه داده این است که سازمان تحت امرش این آمار را در اختیار برنامه ‌ریزان قرار خواهد داد تا دست به اقدامات عملی بزنند.

اما در کنار این مباحث توجه به طرح سوالات بی بی سی و نگاه این رسانه به این اخبار حائز اهمیت است. عبارت خاصی که در لابه لای سوالات مطرح شده توسط شبکه ی دولتی انگلیس به چشم می خورد عبارت "بهره" است! جایی که بی بی سی فارسی از بینندگان می پرسد : "سیاستگذاران حوزه جمعیت و خانواده چه بهره‌ ای از عمومی نشدن آمار طلاق می‌برند؟". این سوال به همراه خود یک بار منفی را به مخاطب القا می کند که با عدم افشای آمار طلاق لزوما بهره و منفعتی (غیر از منافع اجتماعی برای مردم) متوجه سیاست گذاران خواهد شد! در صورتی که یک سوال مهم تر پیش می آید و آن این که آیا با جلوگیری از شکسته شدن قبح اجتماعی طلاق (که انتشار آماری و عددی خواه نا خواه با خود در پی داشته و خواهد داشت) چه منفعتی از غرب و انگلیس تحت الشعاع قرار گرفته و چرا یک شبکه ی دولتی از انگلیس برای فارسی زبانان و علی الخصوص برای ایرانی ها برنامه ای با چنین موضوعی روی آنتن می برد؟ حتی در ساده انگارانه ترین دیدگاه هم نمی گنجد که هیچ هدفی پشت این همه هزینه نباشد!

اگر به برنامه هایی که در گذشته بی بی سی فارسی تهیه و پخش کرده توجه کنیم تا حدودی برخی ابعاد برایمان روشن خواهند شد؛ یک نکته این که بارها بی بی سی فارسی برنامه هایی تهیه کرده که سعی در شکستن قبح برخی ناهنجارهای فارسی زبانان را داشته مانند پخش برنامه های آشپزی با استفاده از مشروبات الکلی! یا پخش برنامه هایی با مضمون روزه خواری! یا به چالش کشیدن حجاب! با نگاه کردن و تدقیق در تمام این موضوعات به یک وجه مشترک می رسیم و این وجه مشترک چیزی نیست جز همان مسئله ی "شکستن قبح گناه" ؛ البته که در غرب تمام موضوعاتی که نام آن ها به عنوان چند نمونه آورده شد نا هنجار یا بزه اجتماعی ممکن است محسوب نشوند؛ اما مسئله این است که برنامه های یاد شده برای جوامع غربی نیست! بلکه با صرف هزینه های سنگین چند میلیارد دلاری و پشتوانه وزارت امور خارجه انگلیس تمام این برنامه ها برای فارسی زبانان و برای ایرانی ها تهیه و پخش می شوند! آیا صرفا به آموزش و سرگرم کردن فارسی زبانان و ایرانی ها فکر کرده اند و برای چنین هدفی هزینه می کنند؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل