569

نگرانی بی بی سی برای زنان ایرانی

6 سال قبل

هم رسانی

   سازمان عفوبین الملل ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است بار دیگر از نگرانی‌های خود برای وضعیت زنگی و فعالیت مدنی زنان در جمهوری اسلامی ایران خبر داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در ادامهٔ سیاه نمایی های خود از فضای داخلی کشورمان، بار دیگر با انتشار گزارشی، این بار با بهانه قرار دادن گزارش اخیر "عفو بین الملل"، به ابراز دلسوزی‌های خود در قبال زنان ایرانی پرداخته و وضعیت زندگی و فعالیت‌های مدنی آن‌ها در کشورمان را بسیار بد توصیف کرده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با این تیتر که «عفو بین‌الملل: فشار بر فعالان زن در ایران افزایش یافته است»، این گونه نوشته است: «سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود در خصوص وضعیت فعالان حقوق زنان در ایران گفته است که "جمهوری اسلامی ایران در نیمه اول سال جاری میلادی فشارها و حملاتش را بر فعالان حقوق زن افزایش داده است."

عفو بین‌الملل گفته است که براساس تحقیقات این سازمان، در ابتدای سال جاری میلادی ده‌ها نفر از فعالان حقوق زنان احضار و با اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی و یا تهدید به بازداشت و زندان مواجه شده‌اند.

بسیاری از این افراد در کمپین تغییر چهره مردانه مجلس برای افزایش حضور زنان در انتخابات سال گذشته مجلس ایران فعالیت داشتند.

مدلنا موگرابی، معاون موقت سازمان عفو بین‌الملل در امور خاورمیانه و شمال افریقا با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با فعالان زن در ایران گفته است: "بسیار تأسف بار است که مقامات ایرانی فعالان صلح‌طلب را که به دنبال برابری حقوق زنان در نهادهای تصمیم گیری هستند به عنوان دشمن می‌بینند. صحبت در خصوص برابری حقوق زنان جرم نیست."

این مقام سازمان عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد "ما خواستار پایان دادن فوری به آزار، اذیت و ارعاب این فعالان هستیم." »

بی بی سی ادامه می‌دهد: «براساس گزارش این سازمان، فعالان حقوق زنان که احضار شده‌اند در زمان بازجویی حق داشتن وکیل نداشتند. این افراد در طول بازجویی هدف اتهامات متعددی قرار گرفته‌اند که یکی از این اتهام "ارتباط با گروه‌ای برانداز نظام" در خارج از ایران بوده است.

عفو بین‌الملل می‌گوید ارعاب و تهدید زبانی و ناسزاهای جنسی از دیگر برخوردهایی بوده که با فعالان حقوق زن شده است. »

اما این در شرایطی است که بررسی وضعیت زنان در کشورمان دروغ بودن این ادعاها را اثبات خواهد کرد؛ واقعیتی که مردم ایران به خوبی آن را درک کرده‌اند.

زنان ایرانی به راحتی و بدون هیچ گونه محدودیتی در ایران اسلامی از ابتدایی تا سطوح عالی تحصیل کرده، دوشا دوش مردان اشتغال داشته، سمت‌های مختلف دریافت کرده و فعالیت می‌کنند و در این بین کاملاً طبیعی است که به دلیل همین حضور مشابه مردان، اگر اشتباهی کرده یا قانونی را نقض می‌کنند نیز، همانند مردان تاوان و مجازات قانون شکنی‌ها و خطاهای خود را ببینند؛ پس انتظار اشتباهی است که تصور شود بخاطر زن بودن، در صورت ارتکاب اشتباه نیز نباید بر اساس قانون با ان ها برخورد شود.

اما این در شرایطی است که وضعیت زنان در خود انگلیس با بحران‌های مختلفی مواجه است؛ از خشونت علیه زنان گرفته تا تبعیض‌های شغلی و نگاه ابزاری به زنان در بازار کار این کشور همگی نشان دهندهٔ این بحران است.

مانجو، استاد پاره وقت "حقوق عمومی" در دانشگاه "کیپ تاون" و کارشناس شورای حقوق بشر سازمان ملل در یکی از گزارش‌های خود در خصوص وضعیت زنان در انگلیس این گونه اذعان نموده است: «تبعیض جنسی در انگلیس از دیگر جاها بدتر است. سیاست دولت انگلیس در این زمینه تاثیرگذار است و باعث شده تا خشونت علیه زنان افزایش یابد. سیاست و رفتار دولت انگلیس در این زمینه تاثیرگذار است و باعث شده تا خشونت علیه زنان افزایش یابد. انگلیس یک باشگاه پسرانه فرهنگ جنسی است، که برداشت جنسی از زنان و دختران ترویج می‌دهد.»

علاوه بر این همانطور که گفته شد، استفادهٔ ابزاری و جنسی از زنان در بازار کار انگلیس نیز رواج بسیاری دارد، به طوری که "دیلی میل" در گزارشی، ضمن اذعان به این موضوع، تأکید کرده است که "یک کافه رستوران زنجیره ای به خاطر استفاده ابزاری و استخدام دخترهای زیباو خوش اندام به عنوان پیشخدمت توسط وزارت کار انگلستان مورد بازجویی قرار گرفت. "

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل