579

بی‌بی‌سی در تناقض، حسین باستانی یا مهدی اصلانی؟

6 سال قبل

هم رسانی

   حسین باستانی

گاه رسانه‌ها برای دست‌کاری در برداشت مخاطبان خود از یک حادثه، مواضعی متناقض حتی در یک متن، اتخاذ می‌کنند. در متن زیر نشان داده‌شده است که بی‌بی‌سی برای اقناع مخاطب به وجود اعدام‌های سال 67، آن‌ها را واکنشی می‌خواند و سپس به نحوی تناقض‌آمیز، برای محکوم کردن حکومت ، همان اعدام‌ها را غیر واکنش و از پیش تعیین‌شده و بهانه‌جویی جلوه می‌دهد.
هنگامی‌که بی‌بی‌سی به تفسیر و برجسته‌سازی خبر "انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدام سال 67" می‌پرداخت، تلاش می‌کرد که دو معنی را در ذهن مخاطب تثبیت کند.
مطلب اول این بود که اثبات شود جمهوری اسلامی انگیزه کافی را داشته است که چنین اعدام‌هایی را انجام دهد. وظیفه این کاربر دوش "حسین باستانی" کارشناس ارشد بی‌بی‌سی است. وی به‌مرور حوادث تاریخی آن زمان پرداخت و ادعا کرد " 29 تیر پیام معروف آیت‌الله خمینی از طریق رادیوتلویزیون خوانده می‌شود که در آن پذیرش قطعنامه را به مردم هم اطلاع می‌دهد، بعدازآن ارتش عراق حمله‌ای را شروع می‌کند به داخل خاک ایران، می‌خواهد در اواخر جنگ تا آنجا که می‌تواند دست برتر را داشته باشد و در این حمله سازمان مجاهدین خلق هم همکاری می‌کند، این منجر می‌شود به واکنش تند آیت‌الله خمینی "
هدف اظهارنظر فوق از سوی کارشناس بی‌بی‌سی، بیان وقوع حادثه ایست که باعث دستور امام خمینی برای محاکمه و اعدام اعضای مجاهدین خلق می‌شود. در اینجا بیننده دستور اعدام را در واکنش به همکاری مجاهدین خلق با صدام می‌یابد و باور می‌کند که امام خمینی چنین دستوری داده باشد.
اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. بی‌بی‌سی در سودای آن است که این واکنش را "بهانه‌گیری" جلوه دهد و جمهوری اسلامی را متهم کند.
این کار به عهده کارشناس دیگر برنامه "مهدی اصلانی" سپرده می‌شود. او که هم‌زمان مسئول تخطئه کردن اظهارات حاضران در فایل صوتی انتشاریافته است، بیان می‌کند:
"این کشتار از قبل برنامه‌ریزی‌شده بود و تنها عملیات مرصاد یا فروغ جاویدان نبود، آن عملیات تسریع کرد آن کشتار را ولی بهانه اصلی کشتار نبود چراکه از پیش تصمیم گرفته بودند".
این‌گونه ابتدا برای آنکه بیننده باور کند که امام خمینی دستور اعدام را داده است، این حادثه واکنشی جلوه داده می‌شود اما در ادامه برای متهم کردن امام خمینی این حادثه غیر واکنشی و طراحی‌شده از قبل خوانده می‌شود.
گفتنی است اگر موضوع از پیش طراحی‌شده بودن این اعدام‌ها مطرح شود، پذیرش بیننده کمتر می‌شود. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل