580

بی‌بی‌سی فارسی و تخطئه فایل صوتی منتشرشده از آیت‌الله منتظری

6 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی فارسی و تخطئه فایل صوتی منتشرشده از آیت‌الله منتظری

ازآنجاکه رسانه‌ها تنها تصویری تحریف‌شده از حقایق را نشان می‌دهند رسانه انگلیسی نیز به نحو مشهودی تلاش می‌کند تا تصویری گزینش‌شده از "انتشار فایل صوتی منتشرشده از صدای آیت‌الله منتظری" ارائه دهد.
ازآنجاکه بی‌بی‌سی فارسی یک رسانه است هیچ‌گاه حقیقت را به‌طور عریان به مخاطب خود نشان نمی‌دهد. بلکه همواره تلاش می‌کند تا تأویلی خاص از ماجرا را به مخاطب خود القا کند.
آنچه در مورد انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری اتفاق افتاد نیز از این قاعده مستثنا نیست.
این فایل که شامل اظهاراتی از آیت‌الله منتظری به‌علاوه اظهاراتی از حاضران است، از سوی بی‌بی‌سی اظهارات اول برجسته و تکرار می‌شود اما اظهارات دوم تخطئه می‌شود.
اظهارات اول شامل اتهامات و توهین‌هایی است که از سوی آیت‌الله منتظری نسبت به جمهوری اسلامی، امام خمینی و قوه قضائیه و برخی اشخاص بیان می‌شود. در این وهله بی‌بی‌سی تلاش می‌کند تا با مصاحبه با احمد منتظری، اتقان و اصالت این اظهارات را به مخاطب القا کند، درحالی‌که هیچ راهی برای تحقیق کردن دراین‌باره به مخاطب نشان نمی‌دهد.
اظهارات دوم شامل برخی اظهارات اعتراض‌آمیز برخی حاضران به آیت‌الله منتظری است و ارائه برخی توضیحات درباره اظهارات اول.
اما بی‌بی‌سی تلاش وافری دارد تا این قسمت از اظهارات را دروغ جلوه دهد.
این تلاش هم در تلویزیون بی‌بی‌سی و هم در سایت آن نمود دارد.
در تلویزیون در برنامه 60 دقیقه شخصی به "مهدی اصلانی" که از "جان بدر بردگان" معرفی می‌شود طی یک مصاحبه طولانی اظهار می‌دارد:
" مطلقاً در همین فایل صوتی هم دروغ گفته می‌شود"
همین شخص دوباره به برنامه صفحه 2 آخر هفته دعوت می‌شود و باخشم و عصبانیت به تکرار اظهارات خود برای تخطئه کلی محتوای فایل منتشرشده بپردازد. ادعاهایی که برای هیچ‌یک از بینندگان قابل تحقیق نیست.
در سایت بی‌بی‌سی نیز این تخطئه وجود دارد.آنچه در یادداشت "انتشار جلسه منتظری و 'حیات مرگ'، کورسویی به روشن شدن حقیقت" نوشته "مریم حسین‌خان" منتشرشده است در راستای تخطئه قسمت دوم فوق‌الذکر‌است.
وی مدعی می‌شود :
" برای اولین بار می‌شنویم که اصلی‌ترین مقامات مسئول در این اعدام‌ها، درباره شیوه کارشان توضیح می‌دهند. توضیحاتی که البته تمامش مبتنی بر حقیقت نیست و اکنون می‌دانیم ادعاهایی همچون اینکه «از هر خانواده فقط یک نفر را اعدام کردیم» و «جوانانی که موقع بازداشت ۱۶-۱۷ سال داشتند، اعدام نشدند»، خلاف واقعیت است."
به‌علاوه حتی به لحن دفاع کنندگان اشاره‌شده است:
"توجیهاتی همچون اینکه «سرووضع» بودند و مجبور بودیم اعدامشان کنیم و تلاش کردیم که از موضعشان کوتاه بیایند و اعدام نشوند را نیز در همان جلسه، آیت‌الله منتظری رد می‌کند. لحن به‌ظاهر دلسوزانه‌‌شان برای کم کردن از وسعت اعدام‌ها را نیز شهادت زندانیان سیاسی جان به دربرده از تابستان ۶۷ تائید نمی‌کند." مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل