582

ناراحتی بی‌بی‌سی از گشایش مجدد 9 دی

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از روزنامه "9دی"

اولین شماره 9دی پس از چهارمین توقیف در دولت یازدهم شنبه بیست و سوم مردادماه 95 روی دکه‌های مطبوعاتی قرار گرفت.این نشریه هر چهار باربارای هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف‌شده است از منتقدان سرسخت دولت در جریان توافق هسته‌ای و برجام می‌باشد.
تیتر یک این شماره با عنوان «دقیقاً هیچ» طی پرونده‌ای به عدم تحقق وعده‌های دولت در خصوص برجام و همچنین برخورد با صاحبان فیشهای نجومی پرداخته است. یادداشتی از دکتر شهریار زرشناس با عنوان «فیش های نجومی؛ نوک کوه یخ مفاسد اشرافیتِ   نئولیبرال» و تحلیلی قرآنی از دکتر فیروزیان با عنوان «شیطان درونیِ «اشرافیت» مانع مبارزه با شیطان بزرگ «آمریکا» عناوین دیگر مطالب مرتبط با موضوع فیشهای نجومی است که در صفحه نقد 9دی منتشرشده است.

همچنین گزارشی درباره چهار بار توقیف و چهار بار تبرئه 9دی در دادگاه با عنوان «در سه سال توهین دولت به منتقدین؛ چهار بار توقیف 9دی، چهار بار تبرئه» در این شماره 9دی منتشرشده است.
اما دراین‌بین رسانه وابسته به وزارت خارجه انگلیس بی‌بی‌سی فارسی از این بازگشت مجدد 9 دی بر دکه‌های مطبوعاتی ابراز ناراحتی کرده و در گزارشی مفصل به آن پرداخته است.
بی‌بی‌سی فارسی که همیشه داعیه آزادی بیان داشته، ولی در عمل ثابت کرده است که این آزادی را برای منتقدین سیاست‌هایش به رسمیت نمی‌شناسد. در گزارش خود از رفع توقیف این نشریه سعی می‌کند ذهن مخاطب را به سمت یک شعار دیگر سوق دهد و آن استقلال قوه مجریه و یا به عبارتی دولت می‌باشد. اما بازهم این شبکه در عمل برای آنکه شعار زیبای خود را به کرسی بنشاند اصلی دیگر و ای‌بسا مهم‌تر را زیر سؤال می‌برد و آن اصل استقلال قوا می‌باشد.
بی‌بی‌سی به این نکته یا توجه نمی‌کند و یا نمی‌خواهد توجه کند و آن این است که همان‌طور در قانون برای قوه مجریه حق توقیف یک نشریه دیده‌شده است در همین قانون برای قوه قضاییه حق توقیف و اجازه مجدد انتشار نشریات دیده‌شده است. اتفاقی که بارها برای نشریات مختلف در ایران افتاده است. بنابراین این اتفاق نه‌تنها زیر سؤال بردن دولت نیست آن چیزی که بی‌بی‌سی می‌خواهد به مخاطب خودالقا کند بلکه در چهارچوب استقلال قوا اتفاق می‌افتد.
به نظر این تیپ گزارش‌های بی‌بی‌سی تنها یک هدف را دنبال می‌کند و آن القای تقابل نظام و دولت به‌عنوان بخشی از نظام است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل